Každoročně s příchodem zimy a klidně i podzimu je čas připravit svojí zahradu tak, by nám svým probuzením udělala radost i s následujícím příchodem jara. Jednou z potřebných, ne však příliš oblíbených činností je mimo jiné také čištění a ošetření betonové dlažby a jiných zpevněných ploch.
Zdroj: CSBETON
Jak na to? V první řadě je nutné zbavit zpevněnou plochu, betonovou dlažbu větších pevných nečistot jako je listí, kamínky, větve. Zejména listí v tomto ohledu nepodceňujme. Pokud jej necháme zapadnout sněhem a ležet přes zimu na neošetřené dlažbě, dojde k vylouhování hnědého pigmentu, který listy obsahují. Ten pak zanechá na dlažbě nehezké a velmi špatně odstranitelné skvrny. Následně pak také jemných částic jako je písek, prach, chlupy z našich mazlíčků, či jemný prach způsobený atmosférickým spadem. Tento prach není zcela vidět, v jeho důsledku pak ale dlažba ztrácí barvu, šedne, matní.
Zdroj: CSBETON
Celkově s sebou nese zimní období pochopitelně větší zátěž pro pochozí a pojízdné plochy, proto je vhodné je na zimu připravit. Dlažbu tedy zbavíme nečistot, poté omyjeme tlakovou vodou a ošetříme hloubkovou impregnací na beton. Důležité je před samotnou impregnací nechat dlažbu dokonale vyschnout. Pro samotnou impregnaci nám postačí klasický malířský váleček, případně zahradní rozprašovač. Přesný postup pro ředění a aplikaci je vždy uveden na výrobku. Impregnace plní funkci ochrany povrchu, zároveň dlažbu a její barevnost výrazně oživí. Dodáme jí tak opět vzhled nové dlažby.
Zdroj: CSBeton.cz
Dělal jsem teď údržbu dlažby asi po 5ti letech a je to teda masakr. Nezáživný ale prokouklo to:-)
Taky jsem se do toho letos opřel, jen jsem to vzal vapkou a ještě to teda asi naimpregnuju.