Patříte k těm, kteří nevyhledávají ruch velkoměsta, dostupnost všemožných služeb do vzdálenosti nižších stovek metrů, dopravní zácpy? Preferujete raději klid, soukromí a souznění s přírodou? Plánujete změnu č vznik nového bydlení? Pak by Vás mohl zajímat následující článek o tak zvaném ostrovním bydlení.
Zdroj: Pixabay
Ostrovním bydlením se, jak název napovídá, rozumí jednak samostatné bydlení alespoň z části odloučené od obcí či měst, především ale bydlení, které je nezávislé na jednotlivých sítích. A to ať se jedná o plyn, topení, vodu, odpad nebo elektrickou energii. V tomto článku se zaměříme na to, jak si poradit s dodávkami nebo výrobou elektrické energie v místech, kde není možné jednoduše se připojit do distribuční sítě. Tyto takzvané ostrovní systémy se hodí především pro menší domky a chalupy s nižší náročností na spotřebu elektrické energie. Solární ostrovní systém je ideální řešení pro napájení menších elektrických spotřebičů jako lednička, televizor nebo elektrické osvětlení.
Zdroj: Pixabay
Běžné solární systémy se liší od ostrovního systému, neboli off – grid, dvěma základními parametry. Není zapojen do rozvodné sítě a vždy je jeho součástí baterie či bateriová sada. Takovéto systémy patří tam, kde není přístup k rozvodné distribuční síti, nebo kde by takové připojení bylo příliš drahé. Dnes se tyto systémy těší díky své kvalitě a relativně nízké pořizovací ceně stále větší oblibě. Při výběru ostrovního systému je potřeba správně odhadnout spotřebu energií a podle toho vybrat vhodnou kapacitu celého systému. Solární systém se skládá z několika základních prvků, kterými jsou samotné solární fotovoltaické panely, jistič neboli přepěťová ochrana, regulátor napájení a samotné uložiště energie, tedy baterie. Pokud zvažujete pořízení ostrovního systému pro vaší chalupu, rekreační chatu, zahradu nebo bydlení, vždy se doporučujeme obrátit na specialisty v daném oboru. Jak solárních panelů, tak regulátorů, baterií nebo celých systémových stavebnic je dnes na trhu celá řada a né vždy se potkáte s dobrou kvalitou. U těchto systémů je vždy dobré dbát na jejich životnost, výkonnost a regulaci napětí, která se bude starat o životnost baterií a ochranu systému jako celku. Nemělo by být v zájmu majitele ušetřit z počátku nízké jednotky tisíců a za půl roku zjistit, že je celý systém nevhodný, nespolehlivý tedy nefunkční.
Za mě to musí být paráda, nejlepsi je uplne sobestacny dum i s vodou.
Skoda ze ty systemy stoji tolik penez na vstupu:-(