Tepelné čerpadlo jako zdroj tepla? Proč ne?

Dnes již není ničím neobvyklým pořídit si ke svému rodinnému domku vlastní tepelné čerpadlo. U nových staveb je to dokonce jedna z možností, kterou je nutné jako obnovitelný zdroj energie, při stavbě využít a realizovat. Hlavní charakteristikou tepelného čerpadla je jeho vcelku omezený výkon ve chvíli, kdy má zůstat tepelné čerpadlo ekonomické. V dnešní době jsou stavby obecně díky kvalitnějším stavebním materiálům a různým zateplovacím technologiím mnohem méně energeticky náročné, nežli tomu bylo dříve. Takové stavby tedy pochopitelně spotřebují méně tepla. I díky tomu je dnes reálné navrhovat tepelná čerpadla menší a levnější, přičemž i tato dokážou zásobit standardně velký domek bez jakýchkoliv problémů. Tepelná čerpadla se dnes k rodinným domkům instalují z hlediska úspor a investice. Je potřeba ale počítat s obecným pravidlem, že čím je domek méně náročný na energii a čím menší budou vytápěné prostory, tím je návratnost takové investice do dražších topných systémů dlouhodobější.

Druhy tepelných čerpadel

  • Země – voda
  • Vzduch – voda
  • Voda – voda
  • Vzduch – vzduch

Nevýhodou tepelných čerpadel je nižší tepelný spád, se kterým pracují. Zjednodušeně obyčejná tepelná čerpadla s nižším výkonem nejsou schopny v úsporném režimu ohřát vodu na dostatečnou teplotu. Doporučená teplota, na kterou se voda v čerpadle ohřívá je 40-45°C. To je dostačující na ohřev vody například pro vytápění domku podlahovým topením, do kterého je vhodné vhánět vodu o teplotě do 35°C. Pro klasické radiátory je však optimální teplota vody okolo 55°C. Nutno podotknout, že nepatrným zvýšením teploty vody stoupne vcelku zásadně spotřeba energie. Na trhu jsou dnes ale i výkonná tepelná čerpadla, která pracují s teplotou vody přesahující 60°C. Takové tepelné čerpadlo obnáší ale vyšší finanční investici.

Zdroj foto: pixabay, Vaillant.cz

Běžně dostupná a k rodinným domkům vhodná jsou tepelná čerpadla, která dělíme na základní tři druhy. Země/voda, vzduch/voda, voda/voda. Tato slovní spojení označují z jakého zdroje je teplo čerpáno, tj. před lomítkem, za lomítkem je pak definováno jakým způsobem je teplo předáváno do topné soustavy.

Tepelné čerpadlo země/voda

Jedná se vcelku o složitější a náročnější systém. Základním principem je, že je teplo ze země předáváno do vody obíhající nemrznoucí kapalinou o nízké teplotě varu. Ta v plynném sbírá teplo v potrubí uloženém do vrtu nebo do kolektoru pod povrchem země. Tepelná čerpadla země/voda nejsou vzhledem ke složitosti celého systému a vyšší pořizovací ceně u běžných rodinných domků příliš častá. Je také potřeba počítat s regenerací vrtu, aby nedošlo k jeho vyčerpání, což náklady také zvýší.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tepelné čerpadlo vzduch voda patří dnes asi k nejekonomičtějším vytápěním rodinných domků. Je to dáno nižší pořizovací cenou, dostačujícím výkonem a jednoduchostí systému. Čerpadlo vzduch/voda funguje na principu, kdy je teplo odebíráno ze vzduchu přes výparník, kterým proudí venkovní vzduch. Celý systém vychází z principu klimatizace, který je však doplněn hydroboxem. Ten převádí teplo do teplé vody. Je také doplněn klasickým elektrokotlem, který tepelnému čerpadlu pomáhá dosáhnout požadovaných teplot při nízké venkovní teplotě.

Tepelné čerpadlo voda/voda

Systém funguje tak, že se získává teplo z vody, v tomto případě z jedné studny přes výparník do studny druhé. Je ale nutné dbát na kapacitu vody ve studny a hladinu podzemní vody. U nás se tento systém i díky legislativě příliš nepoužívá.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Zjednodušeně řečeno se jedná o systém klimatizace, která v zimě může pracovat obráceně. Znaméná to tedy, že v zimě vzduch nechladí, ale ohřívá. Jde ale spíše o systém přitápění, nežli samotného vytápění. Cenově je tento typ tepelných čerpadel nejpříznivější.

Pokud plánujete pořízení kteréhokoliv tepelného čerpadla, je možné v rámci České Republiky využít dotačního titulu Nová zelená úsporám, který je zaměřen právě na obnovitelné zdroje a úspory energie. Dotace spravuje Státní fond životního prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *