Jste vlastníkem domu, chalupy, bytu, garáže, pozemku nebo jiné nemovitosti, kterou jste se z nějakých důvodů rozhodli prodat? S prodejem vám může ráda pomoci realitní kancelář nebo individuální realitní makléř. V obou případech z toho získají provizi, ze které jsou živi. Z jejich pohledu je tedy logické, abyste jim prodej vaší nemovitosti svěřili. Nemovitost můžete ale prodat také sami. Pokud se rozhodnete nevyužít služby realitek a to například z důvodů, že nechcete platit provizi za zprostředkování, je několik věcí, na které byste si při prodeji nemovitosti měli dát pozor. Je také potřeba učinit jednotlivé kroky v optimálním pořadí a zachovat tak určitý postup.
- Zkontrolovat fakta uvedené v katastru nemovitostí
- Správně ohodnotit prodávanou nemovitost
- Zamyslet se nad prodejními kanály a propagací prodeje
- Připravit nemovitost na prohlídky případných zájemců
- Vhodně a právně správně sepsat kupní smlouvu
- V případě zálohy využít službu notářské úschovy
- Správně připravit vklad na katastr nemovitostí
- Naplnit další případné skutečnosti vyplívající
Zdroj: pixabay.com
V katastru nemovitosti si pečlivě ověřte vlastnická práva, případně vzniklé zástavy či břemena, rozlohu pozemku a další parametry prodávané nemovitosti. Je vhodné, aby parametry nabízené nemovitosti byly v souladu s uvedenými skutečnostmi v katastru. Stanovte si minimální cenu, za kterou jste ochotni nemovitost prodat. Cena by měla být tržně optimální. Pro první prodej není od věci cenu nepatrně navýšit tak, abyste měli prostor pro případné vyjednávání s kupujícím. Pokud si s cenou nevíte rady, můžete si nechat nemovitost odhadnout a vycházet z ceny odhadní. Jakmile cenu určíte, čeká vás vhodně zvolit inzertní prostory. Dnes se na internetu nabízí celá řada online inzercí. Doporučuji také nepodceňovat sílu sociálních sítí. Důraz přikládejte také na přípravu nemovitosti na prohlídku zájemců. První dojem má své kouzlo a vždy v nás zanechá určité dojmy. Uklizený byt ve kterém se svítí a je v něm teplo bude působit rozhodně lépe než tmavá, studená kopka. To samé se týká vstupních prostor a přímého okolí. Pokud se se zájemcem dohodnete, je na místě připravit kupní smlouvu. Její přípravu by měl zajistit prodávající. Doporučuji nechat sepsat smlouvu advokátní kanceláří a to smlouvu o smlouvě budoucí kupní nebo přímo kupní smlouvu. Věnujete tomuto kroku opravdu velkou pozornost. Existuje celá řada zdarma stažitelných vzorů, žádný však nekoresponduje s právě vaší situací. V případě, že máte tento krok za sebou a dohodli jste se s kupujícím na složení zálohy, měla by být tato záloha vložena do notářské úschovy tak, aby v případě nenaplnění smlouvy z kterékoliv strany byla dosažitelná. Posledním krokem je pak samotný přepis nemovitosti v katastru nemovitostí. Ten je standardně na kupujícím, kterého k tomuto kroku pouze zplnomocníte. Plnou moc sepište pouze k danému kroku, v tomto případě k přepisu nemovitosti, podepište ji a nechte ověřit u notáře, případně na kterémkoliv czechpointu.
Pokud se při prodeji nemovitosti rozhodnete nevyužít realitní služby, berte na vědomí určitou časovou náročnost. Ne vždy se stane, že se domluvíte hned s prvním zájemcem. Může vás tedy čekat řada prohlídek s různými časovými intervaly a to vás bude stát čas a mnohdy i nervy. Stejně tak počítejte s jistými náklady na právní služby při sepsání kupní smlouvy.