Často slýcháme, že zuby jsou naší vizitkou. Stejně jako pleť, vlasy, v létě i nohy a další části našeho těla. Pravdou je, že jsou jednou z prvních věcí, kterých si na druhém všímáme, navíc mnohdy ovlivňují i to, jak mluvíme. Když nám totiž nějaký zub chybí, můžeme i šišlat apod. Jak o zuby co možná nejlépe pečovat, aby vydržely dlouho zdravé a krásné?
Pravidelná a důkladná hygiena je základ
Někomu jsou zdravé a silné zuby dány do vínku, jiný se k nim musí dopracovat. Cesta to může být poměrně dlouhá, vždy vede přes důkladnou a pravidelnou péči o zuby. Jak na ni?
Zdroj: Pexel
- Zuby si čistěte minimálně 2x denně a po dobu alespoň 3 minut.
- Používejte fluoridovou zubní pastu, která posiluje zubní sklovinu.
- Vyhněte se agresivnímu čištění zubů, které může narušit a poškodit sklovinu i dásně.
- Používejte kartáček s měkkými štětinami. Příliš tvrdý zubní kartáček může poranit dásně, příliš měkký zase zuby nemusí vyčistit opravdu důkladně.
- Hlavice kartáčku by neměla být příliš velká, abyste se s ní dostali všude.
- Naučte se správnou techniku čištění zubů, která vede k perfektnímu odstranění plaku ze zubů. Kdyby se usadil nad dásněmi nebo pod nimi, mohl by jeho mineralizací vzniknout zubní kámen, který je živnou půdou pro bakterie a je třeba ho odstranit.
- Nezapomeňte si vyčistit také jazyk, na kterém se usazuje plak.
- Používejte také dentální nit nebo mezizubní kartáčky, abyste odstranili plak mezi zuby a předešli tak vzniku mezizubního kazu.
- Ničemu neuškodí ani používání ústní vody, která sníží množství kyselin v ústech, vyčistí i místa, kam se nedostane kartáček ani mezizubní nit, navíc remineralizuje zuby.
- Pravidelně choďte na preventivní prohlídky ke stomatologovi, absolvujte i dentální hygienu. Právě hygienista vás naučí, jak o svůj chrup každý den správně pečovat, zjistí přítomnost zubního plaku, kamene i pigmentací, vše případně šetrně odstraní. Jak preventivní návštěvu stomatologa, tak dentální hygieny, byste měli absolvovat 2x za rok.
Zaměřte se na zdravý a vyvážený jídelníček. Omezte cukry, alkohol a kouření, naopak zvyšte příjem vápníku, vitamínů A, C, D a K, draslíku a fosforu.
Půl roku používám nejmenovanou swiss pastu a rozdíl je sakra znát, výběr pasty je důležitý snad nejvíc.