
Není dnes nic neobvyklého, že si lidé koupí již hotový satelitní domek či bungalov, který je sice reálně obyvatelný, není však zabydlený a stoprocentně dokončený. Abychom se v domku cítili dobře a bylo nám v něm i v jeho okolí útulno, je potřeba zapracovat na dokončovacích pracích v těsném okolí domku, tedy chodníčkách, zahradě, zahradních domcích a podobně. Vzhledem ke snížení nákladů na stavbu rodinného domku se dnes staví velká část domů bez garážových stání. Konečný majitel si pak sám rozhodne, zda chce mít otevřené parkovací stání, jednoduché zastřešení, nebo plnohodnotnou garáž, kam zaparkuje své vozidlo, případně jiné koníčky a potřeby rodiny. Z vlastní zkušenosti vím, že je toho vcelku hodně. Nebudeme hodnotit, zda je vhodnější stání, kolik stojí pergola a podobně. Budeme věnovat tomu, co je vhodné vědět v případě, že se rozhodnete postavit si plnohodnotnou garáž pro jedno vozidlo.
Velikost garáže
Než začnete se samotnou přípravou stavby a projektovou dokumentací, dobře si promyslete, jak velkou garáž chcete či potřebujete. Zvažte, zda bude sloužit opravdu jen na parkování vozu, nebo v ní budete uskladňovat zahradní nábytek, dětská kola nebo jiné rodinné aktivity. Dříve, a dnes se k tomu vrací, sloužila garáž zároveň jako dílna pro domácí kutily. Běžná velikost garáže na jedno osobní vozidlo se dnes pohybuje od cca 22-27m2. Není to ale příliš na vyskakování a s dalším odkladním prostorem příliš nepočítejte.
Stavební materiál
Ze samotné velikosti garáže a případně i jejího dalšího využití vám projektant spočítá požadavky na statiku stavby. Z toho vyplynou i stavební možnosti. Mezi nejčastější stavební technologie a nejpoužívanější materiály pro stavbu garáže svépomocí patří určitě dřevostavba a pevné zdící materiály. Velmi oblíbený je pórobeton, který má pro stavbu garáže nadstandardní izolační vlastnosti. Snadno se s ním pracuje, v budoucnu jej oceníte i při přivrtávání poliček a regálů.
Úložný prostor a další využití
Vybraný stavební materiál a celková konstrukce stavby je důležitá pro celkové využití garáže. Promyslete si, zda budete mít garáž vytápěnou či nikoliv, zda bude podlaha betonová, nebo zvolíte ušlechtilejší nášlapnou vrstvu. Zásadní a to zejména pro úložný prostor je také konstrukce střechy a její typ. Pokud budete volit střechu rovnou nebo pultovou, příliš úložného prostoru nenabídne. Pokud ale budete řešit střechu sedlovou, nabízí se vám možnost příhradových vazníků nebo v lepším případě, nepatrně dražší a konstrukčně náročnější, ale mnohem lépe využitelný krov. Jeho vhodná a dobře promyšlená konstrukce může nabídnout i zjednodušené druhé patro.
Volba garážových vrat
Garážová vrata jsou kapitolou sama o sobě. Na trhu jsou dnes stále vrata dvoukřídlá, velké oblibě se těší vrata vyhrnovací na dálkové ovládání. Obě technologie se zásadně liší, mají své pro a proti. I zde je vhodné správně vyhodnotit, k čemu všemu má garáž sloužit, zda má i jiný vstup, kolik chcete uchovat úložného prostoru pod stropem a tak dále.
Zdroj foto: pixabay.com