
Plánujete, co všechno nesmí na vaší zahradě chybět? Kromě záhonů byste tam rádi viděli i nějaké stromy, ale zase se bojíte, aby vám je třeba čtyřnozí kamarádi neušlapali? Vzrostléstromy mají své výhody i nevýhody. Manipulace s nimi je při sázení přece jen o něco složitější než s malými sazenicemi, na druhou stranu už mají něco za sebou a stanou se ozdobou zahrady hned po vysazení.
Proč sázet vzrostlé stromy?
- Vzrostlé stromyzahradu nebo krajinu, kde je vysadíte, okamžitě zkrášlí. Díky své velikosti a plně vyvinutým korunám vytvářejí příjemné prostředí hned po výsadbě.
- Na rozdíl od mladých stromů vzrostlé stromy ihned poskytují stín, který oceníte zejména v horkých letních dnech. Navíc, když stromům dobře vyberete místo, může také snížit náklady na klimatizaci v domech a budovách.
- Vzrostlé stromy umí absorbovat více oxidu uhličitého a produkovat víc kyslíku než malé stromky, což přispívá ke zlepšení kvality vzduchu.
- Poskytnou místo k životu pro ptáky, hmyz a další zvířata.
- Dobře udržované vzrostlé stromy mohou zvýšit hodnotu nemovitosti. Zlepší její estetický vzhled a vytvoří příjemné prostředí.

Zdroj foto: Pexels.com
Jak se starat o vzrostlé stromy?
Prvním krokem je výběr té správné sazenice, ideálně v zahradnictví. Při výsadbě vzrostlých stromů je třeba postarat se o to, aby byl strom zasazený ve správné hloubce a aby kořeny byly v půdě dobře rozprostřeny. Zajistit mu musíte i dostatečnou zálivku, aby se dobře uchytil. Tím ale péče nekončí, důležité je i:
- Pravidelné zalévání: Nově zasazené stromy vyžadují pravidelnou zálivku, a to hlavně během prvního roku od výsadby. Zalévat je musíte tak, aby se voda dostala až ke kořenovému systému stromu.
- Mulčování:Díky aplikaci vrstvy organického mulče kolem stromu dokážete v půdě snáz udržet vlhkost, snížíte množství rostoucího plevele a zlepšíte i půdní strukturu.
- Pravidelné prořezávání:To vám pomůže udržet zdravý růst stromu a zlepšit jeho tvar.
- Odstraňujte mrtvé, poškozené nebo nemocné větve, abyste předešli šíření chorob.
- Pravidelná kontrola stromu na přítomnost škůdců a chorob. Pokud bude třeba, je důležité použít vhodné ochranné prostředky nebo se poradit s odborníkem.
- Hnojení, které stromům poskytne potřebné živiny pro zdravý růst. Vyberte si správný typ hnojiva a aplikujte ho ve správném množství.