Recept od sousedů: Slovenským kremeším propadne celá rodina!

Z jakého slovního základu je odvozený název tohoto pohádkově jemného dezertu, se lze jen dohadovat. Z logiky věci vyplývá, že je to krémová buchta. Jenže na východním Slovensku se kremeše připravují hlavně na svátek podobný českému posvícení, kterému se říká „kermeš“ a pekla je i babička Jany Fajgelové na Spiši. „U nás doma je milovali všichni, ale jednu chybičku přece jen měly,“ vzpomíná.

 

Vylepšený recept po babičce

 „Spodní plát s vrstvou krému a šlehačky se totiž přiklápěl dalším plátem pečeným vcelku, který se při porcování dezertu lámal a drobil. Proto maminka jeho pečení vylepšila a ještě před upečením jej dělí na plechu na menší obdélníčky. Výsledkem jsou nadýchané polštářky, které se pokládají na buchtu jeden vedle druhého a řezy nožem se pak vedou mezi nimi.“

Jana nám také prozradila, že na Slovensku se u příležitosti významných svátků připravují kremeše ještě slavnostnější, u kterých se používá na vrchní plát místo lístkového těsta medové. A možná je ještě jedna obměna, při které se šlehačka neroztírá na vrstvu krému uvnitř, ale nanáší se až na řezy na talířcích…

Bezva finta: Aby se křehký vrchní plát listového těsta na moučníku při krájení nožem nelámal (řezy jsou pak nevzhledné), rozdělte jej na plechu ještě syrový na větší počet čtverečkům, jež upečete. Vrchní plát z nich potom na dezertu složte a řezy veďte vždy v mezerách mezi nimi.
Jemné lístkové kremeše:
500 g lístkového těsta; náplň č. 1: 750 ml mléka
200 ml smetany 3 lžíce cukru 6 žloutků 4 vanilkové pudinky čtvrtinka másla 3 lžičky moučkového cukru 50 ml karamelového nebo vaječného likéru; náplň č. 2: 300 ml smetany na šlehání 1 až 2 ztužovače na ozdobu: čokoládová poleva šlehačka koktejlové třešně nebo sezónní ovoce dle chuti

Jak na to:

Těsto rozválejte do podoby dvou plátů a první upečte na plechu vcelku. Druhý pak rozdělte rádýlkem na 25, příp. 30 obdélníčků. Mezitím svařte mléko se smetanou a cukrem a přidejte špetku soli. Zvlášť rozšlehejte v troše mléka žloutky s pudinkovým práškem, vlijte do vroucího mléka se smetanou a pudink svařte. Po odstavení jej zchlaďte ve vodní lázni. V misce utřete máslo s trochou moučkového cukru a do pěny zašlehejte likér (mandlový nepoužívejte, krém je pak nahořklý!). Dále zašlehejte zchladlý puding a krém rozetřete ve vyšší vrstvě na plát těsta pečený vcelku. Následuje vrstva smetany vyšlehané se ztužovačem a upečené obdélníčky. Po zchladnutí moučník rozdělte a řezy ozdobte kopečky šlehačky s ovocem.
Autor: -iri-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *