Zařizujete dětský pokojík? Nedopusťte se těchto chyb.

Pokud vytváříte dětem nový pokojíček, nebo jen rekonstruujete ten současný, myslete na to, že to děláte pro děti, nikoliv pro sebe. Vyptávejte se a hlavně naslouchejte požadavků dítěte. Nebuďte překvapeni, když zjistíte, že chce vaše ratolest spát v požární zbrojnici nebo na automobilovém závodišti. U dětského pokoje je nejdůležitější jak se v něm cítí vaše ratolest. Nebojte se hravých barev nebo tematických pokojů. Níže přinášíme pár drobných rad, nad kterými je vhodné se zamyslet, případně chyb, kterým se snažte vyhnout.

Nevhodné materiály a ostré hrany

Při výběru nábytku do dětského pokoje byste měli myslet na dětskou neopatrnost a časté skotačení. Je tedy více než vhodné vybírat nábytek s oblými rohy případně i stržené hrany. Stejně tak je dobré dávat pozor na druh materiálu. Snažte se vyhnout přebytku plastů a jiných umělých materiálů, stejně jako pozorně volte povrchovou úpravu. Škodlivé jsou barvy s vysokým obsahem olova a jiné syntetické laky.

Nedostatek prostoru

Ať už se jedná o pokojík pro jedno nebo více dětí, není nutné zaplnit každou stěnu, každý roh nějakým kusem nábytku jen proto, že jej máte. Daleko důležitější je vytvořit v pokojíku také volný prostor pro hrací plochu. Kde si vaše ratolest může stavět ze stavebnic, postavit koleje, autodráhu a podobně. Zároveň tím zajistíte pocit vzdušnosti a lehkosti celé místnosti.

Zdroj foto: hezkey.cz

Špatné odhlučnění

Není možné, chtít po našich dětech aby si hrály v naprosté tichosti. Jsou to malí lumpíci a zejména při návštěvě třídního kamaráda se pak pokojík stane velmi rušným místem, kde probíhají bitvy, autonehody, útoky návštěvníků z jiné planety, stavby bungrů či polštářové bitvy. Pamatujte na to při volbě dveří, které mohou velkou dávku dětské energie ponechat v pokojíku. Hluková bariéra je nutná také směrem do pokojíku, aby byl dětem dopřán klid na jejich odpočinek a spánek.

Nesprávně zvolené tkaniny

Ať už se jedná o tkaniny použité na záclony, závěsy nebo o tkaniny použité na doplňky, obecně platí, že do dětských pokojíků nejsou příliš vhodnou volbou. Berte v potaz, že je budete velmi často prát, čistit a nakonec nahrazovat novými. Snažte se tedy vybírat tkaniny, které jsou snadno udržovatelné. Platí to zejména pro koberce, potahy na židle a podobně. Zároveň volte barvy s dětským pokojíkem související.

Těžký a monstrózní nábytek

Jak již bylo řečeno, není důležitý pouze druh a zpracování nábytku. Věnujte pozornost také jeho designu. Dětský pokoj by neměl být zasypán nábytkem, měl by působit vzdušně, nikoliv stísněně. Nedávejte tedy do pokojíku těžkotonážní stěny a šatní skříně, které zejména u dětí v nižším věku, nemají v dětském pokoji své opodstatnění.

Nesoulad s věkem dětí

Důležité také je, aby pokojík svým vybavením odpovídal věku dítěte. Častou chybou rodičů je požadavek na to, aby pokojík vydržel dítěti od narození po střední školu. Chcete-li, aby se dítě ve svém pokoji cítilo dobře, musí pokojík růst co nejúměrněji s věkem dítěte. Není nutné, aby mělo tříleté dítě svůj psací stůl, stejně tak není pro dvanáctiletého téměř puberťáka zachovávat koš plný plyšáků. Zvažte také vhodně rozmístěny úložný prostor. Stejně tak se společně s dospíváním a přibývajícími koníčky mění požadavky na objem úložného prostoru

Chybně zvolené barvy výmalby doplňků

Při volbě barev ponechte alespoň z části stranou svůj styl. Děláte pokojíček dětem, nikoliv obývák pro dospělé. Nebojte se výrazných, hravých a optimistických barev. Dětství má být plné radosti, nápadů a skotačení, není potřeba dělat z něj smetanu a kapučíno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *