Mezi desítku nejstarších plemen světa patří také sibiřský husky. Stejně jako aljašský malamut slouží už po staletí věrně eskymákům. Odtud také jeho jméno, které je zkomoleninou slova Esky.
Husky, jedno z nejodolnějších a nejzdravějších plemen
Husky pochází z velmi chladných oblastí ruské Sibiře. Dobývání severního pólu bez těchto tažných psů bylo svého času nemyslitelné. Dodnes se jedná o velmi odolné a zdravé plemeno, protože u něj nedocházelo ke křížení ani dalším experimentům. Ačkoliv se jedná o silného psa středního růstu, genetická kloubní onemocnění se mu vyhýbají. Co se týče například dysplazie, je to jedno z nejzdravějších plemen vůbec. Pes ve věku 14 let není žádnou výjimkou.
Proč si (ne)pořídit huskyho? Tenhle pes není pro lenochy!
Toto plemeno je velmi pracovité, potřebuje být ale stále v pohybu. Do paneláku se tedy příliš nehodí. Jde navíc o smečkové zvíře, takže mu budete muset buď pořídit parťáka, nebo mu smečku budete muset dělat sami. Počítejte s tím, že nejméně 15 let se nezastavíte, takže pokud patříte k lenochům, uvažujte raději nad jiným plemenem.
Husky je také mistr v utíkání. Pevný plot je tedy téměř nutností – umí se protáhnout tou sebemenší dírou, podhrabe se, vysmekne z obojku. Jeho pradávný instinkt k vyhrabávání děr proto může dělat problém majitelům upravených zahrad. Na vycházce bude chtít lovit – má to v genech a tak vystartuje po všem, co se hýbe.
Na druhou stranu jen málokdo odolá jeho nádherným modrým očím. Někteří jedinci ovšem mívají jedno oko modré a druhé hnědé, tím jsou ještě zajímavější. A jak už jsme psali v úvodu, u jednoho pejska to obvykle nekončí, což vám potvrdí většina majitelů huskyho. Takže zvažte, zda jste ochotni a schopni se tomuto plemeni plně věnovat. Pokud ano, budete mít na dlouho věrného společníka…
Foto: Archiv a pixabay.com