Rybařina celkově dnes patří mezi velmi vyhledávaný koníček, který se těší čím dál větší oblibě. Jak jsme již psali v minulém článku, známe několik základních rybářských technik. Mezi tu nejoblíbenější patří určitě kaprařina jako taková. Lov kaprů je dnes velmi oblíben a to ať svazových nebo soukromých vodách. Není problém se tak setkat s kapry o hmotnosti +18kg a více. V roce 2020 byl na Labi chycen dokonce nádherný šupináč přesahující 30kg. Famózní úlovek! V tomto článku bychom rádi uvedli potřebnou výbavu, která je pro lov kaprů nutná. Protože se ale výbava (kromě základní povinné) liší, neberte prosím níže uvedené řádky jako skálopevné. V závislosti na délce pobytu u vody, ročním období, typu vody, úrovni rybolovu, znalostí a dalších, může být výbava odlišná. Co tedy pořídit a jak se zorientovat, chcete-li se věnovat kaprařině?
Pruty
Kaprové rybářské pruty se v základu dělí na teleskopické a dělené. Výhoda teleskopu je především jeho skladnost a jednoduchost sestavení, nevýhodou pak jeho pevnost. Naopak pruty dělené, tzv. děličky jsou na transportní rozměr delší. U dvoudílných prutů se jedná o cca 180cm, u prutů trojdílných pak cca 125cm. Oproti teleskopům jsou ale výrazně pevnější. Dalším parametrem při výběru je pak celková délka prutu a jeho testovací křivka. Na našich vodách se nejčastěji setkáme s pruty délky 300 a 360cm s testovací křivkou 2,75lb – 3,25lb.
Navijáky
Dnes je na trhu široká nabídka kaprových navijáků od mnoha kvalitních výrobců. Základní technický rozdíl je celková konstrukce kaprového navijáku, zejména pak jeho brzdy. Rozdělujeme je na navijáky s tzv. volnoběžnou brzdou a navijáky s brzdou přední. Vzhledem ke konstrukci a její jednoduchosti bude mít naviják s přední brzdou menší pravděpodobnost závad a celkově tak delší životnost. Oproti tomu naviják s volnoběžnou brzdou je zejména u pohodlnějších rybářů praktičtější. Kaprové navijáky a volnoběžnou brzdou jsou dnes ale především díky komplikovanosti konstrukce spíše na ústupu. Dalším faktorem při výběru je pak velikost cívky, kapacita vlasce, počet ložisek a celková hmotnost navijáku.
O tom, jak správně vybrat kaprové pruty a kaprové navijáky a více k jejich parametrům si řekneme v některém z dalších článků. Mezi další nezbytnou výbavu kapraře patří kromě povinné výbavy také signalizátory záběru se swinregy, stojan nebo vidličky na kaprové pruty, zakrmovací pomůcky. Samostatnou kapitolu pak tvoří vhodné oblečení a campingový program jako jsou lehátky, křesla, bivaky, spací pytle a mnoho dalšího. Velmi důležitou a nedílnou součástí výbavy pro dosažení cílů je samotná bižuterie a prvky montáží, které není možné podceňovat. I o tom si ale napíšeme v dalších článcích.
Kaprařina, vlastně rybařina obecně je super. Příroda, klídek, pohoda. Rybařím 10 let a neměnil bych.
Kaprařina top ale jen svazovky!
Jezdime s kamosem soukromaky i svazovky, je fakt ze pekny ulovek je hodnotnejsi asi ze svazovy vody.
Kaprařina je super, ale vláčka je vláčka, kdo nezkusil neví.