Zahrada

Leden na zahradě: Co byste měli udělat, aby klidně spala

Také si říkáte, že se v lednu na zahradě nic neděje, tak co tam pohledávat? Pak to vypadá, že jste začínající zahrádkáři. Je to totiž jeden z mnoha omylů, kterého se dopouštějí, když jejich hájemství odpočívá. Naopak, zahradu je třeba v tomto období hlídat jako oko v hlavě! Jinak se můžete s prvními jarními paprsky dočkat mnoha nepříjemných překvapení…

Pravidelná kontrola toho, co se na zahradě děje, se vám určitě vyplatí. Alespoň jednou týdně byste měli například obhlédnout, jestli jsou v pořádku obaly kmenů, které chrání stromky proti okusu zvěří. Stejně tak se přesvědčte, jestli nejsou poškozeny pokrývky, chránící choulostivé stálezelené keře, popřípadě jestli silný vítr neodvál chvojí ze záhonů trvalek.

Sníh je jako oheň: Dobrý sluha, zlý pán

Pokud je vaše zahrada pod sněhovou peřinou, je to dobře. Právě silná vrstva sněhu nejlépe ochrání vegetaci před silnými mrazy. Je také významnou zásobárnou vody. Sníh, který odklízíte z cestiček, proto naházejte na záhony i pod jehličnany a stálezelené rostliny – ty i v zimě potřebují pít. Ale pozor: Vede-li přes zahradu cesta k domu, neusnadňujte si práci tím, že ji prosolíte! Na jaře budete jinak  mít holý nejen chodníček, ale celé jeho okolí!

Hustá chumelenice by ale měla naopak zvýšit vaši ostražitost. Až přestane sněžit, vydejte se hned na zahradu a celou ji projděte se smetákem v ruce. Tím opatrně omeťte sníh z rostlin, které by jeho váha mohla poškodit. Dříve, než stačí přimrznout, ho také setřeste z větví stromů. Těžký sníh by mohl rozlomit jejich pečlivě tvarované koruny. Pokud hrozí vytrvalé sněžení, je dobré hlavně jehličnaté keře obalit a stáhnout řídkou síťovinou.
Při oblevě potom také pozorujte, kde nejdříve zmizí sníh, a tato místa si označte. Právě sem je nejvhodnější vysadit cibulky prvních poslů jara, například sněženek, narcisů nebo krokusů.

Komentáře