Lidové rčení praví, že tak jak má někdo svého lékaře, měl by mít i včelaře. O medu je totiž známo, že má léčivou sílu. Víme, ale o medu všechno?
Jak poznáme kvalitní med?
Kvalitní med můžeme získat pouze od dobrého chovatele včel. Včelaři, kteří se o své včelky dobře starají, jejich úly se nachází v čisté lokalitě budou mít pravděpodobně kvalitní med bez pesticidů.
Jak je práce kolem včel náročná?
Chov včel dokáže zabrat spoustu času, po zimě je nutné ověřit stav včel. Jakmile začíná snůška, je nutné úly zvětšit, aby mohly mít včelky místo na nové zásoby. V květnu a v červnu se včely rády rojí a včelař má tedy hodně práce s hlídáním rojů, aby mu neuletěly.
Medobraní, neboli vytáčení medu začíná, když jsou plástve plné a tento krok většinou trvá celý týden. V dobré sezóně stáčíme 3x – 4x. Po posledním stáčení přijde doba zakrmování cukernatým roztokem. Období zimy také není pro včelaře obdobím odpočinku, připravují si rámky a vytavují vosk.
Jaké známe druhy medu?
Hlavní rozdělení medu je na medovicový a květový. Nejčastějším medem, po kterém sáhneme je smíšený květový med získaný z více druhů medonosných rostlin. Medovicový med si lidé často zaměňují s lesním medem, který vzniká sběrem z výměšků hmyzu.
Včelaři se mohou pokusit ovlivnit obsah medu tím, že postaví úly v oblasti vyššího výskytu rostlin, například lip, akátů nebo uprostřed louky se směsí lučních květů. Můžeme tak ovlivnit jednodruhovost medu.
Co obsahuje med?
Med je bohatý na vitamíny řady C a B, enzymy, cenné minerální látky, aminokyseliny i bílkoviny. Pozitivní účinky medu pocítíme během nachlazení, únavy, ale také při onemocnění srdce a cév.
Zdroj foto: Fotobanka
Čaje doma sladíme s dětmi už 2 roky jedině mede!
Med kupuji jedině od včelaře, oblíbili jsme si i ochucené se zázvorem nebo šípkový. Kvalita je úplně jinde než u medu kupovaného.