HOBBYMANIE(5)

Chcete mít na své zahradě klid a soukromí? Obežeňte ji zelenou zdí!

Zahrada je o zeleni a není nic příjemnějšího, než se dívat na hustou rostlinnou stěnu. Živý plot navíc plní i řadu dalších funkcí: Velmi dobře utlumí hluk z okolí, stejně jako neviditelně zachytí spoustu prachu. Právě teď je čas na jeho výsadbu a my vám poradíme, jak na to.

 Z čeho živý plot postavit?

Záleží jen na vás, jestli se rozhodnete pro živý plot z jehličnanů, nebo listnatých rostlin. Ty první rostou pomaleji, ale jsou zelené i v zimě. Druhé dosáhnou požadované výšky rychleji, navíc vás budou v průběhu roku těšit svou barevnou proměnlivostí i květy.  Jaké druhy dřevin jsou nejžádanější?
Jehličnany:  Mezi nimi jednoznačně kralují túje a cypřiše. K výsadbě ale můžete použít i jalovec sloupový, pěkně působí také plot ze smrčků.
Listnaté: Tady vede buxus neboli zimostráz. Dobře se tvaruje a je zelený i v zimě. Oblíbený je i ptačí zob (neopadavý). Oceníte ale třeba také habr, který je jako jeden z mála neprůhledný i v zimě, když mu opadalo listí. Pro živé ploty se hodí i tavolník nebo dřišťál.
Výběr je široký, sadba se navíc prodává v různých výškách. Pokud chcete mít živý plot co nejdříve, můžete zvolit vzrostlejší rostliny. Ty jsou ale o hodně dražší a také choulostivější při přesazování.  Pečlivě si proto musíte hlídat, v jakém jsou stavu hlavně kořenové baly. U velkých prodejců se vyplatí kupovat rostliny v boxech, budete mít alespoň trochu jistotu, že nekupujete dřeviny s přeschlými kořeny.

Jak živý plot „postavit“?

1) Nejprve si pomocí provázku pečlivě vyměřte, kde bude plot stát. Pokud jím budete lemovat stávající pevný plot, ten zelený vysaďte s odstupem vnější strany 50 – 75 cm od něj. Jen tak si zajistíte přístup k jeho budoucímu tvarování.
2) Vykopejte cca 40 cm široké jámy ve vzdálenosti 50 – 100 cm od sebe podle druhu.
3) Na dno dejte substrát nebo kompost, rostliny se tak lépe ujmou. Nepoužívejte čerstvý hnůj, spálili byste kořeny!
4) Kořeny přihrňte hlínou tak, aby dřevina nebyla ani příliš utopená, ani zasazena příliš mělce. Pokud mají kořeny jutový obal, nechte ho na nich, juta se rozloží.
5) Rostliny důkladně zalijte. Zvláště túje potřebují zálivku i v zimních měsících v době, kdy nemrzne.

Na co si dát pozor

  • Největší omyl je sázet rostliny příliš blízko u sebe s tím, že se tak rychleji zahustí. Je to právě naopak, natěsnané rostliny se budou navzájem dusit!
  • Živý plot vyžaduje nepříliš složitou, za to vytrvalou péči. Musíte ho pravidelně stříhat, jen tak se zahustí a nebudete v něm mít okna. Spodní část by měla být vždy širší, než horní, aby se hodně světla dostalo i k dolním větvím.
  • Většina rostlin nesnáší psí moč. Budete tedy muset svého mazlíčka odnaučit tomu, aby si právě tady značkoval své teritorium. Jinak vám spolehlivě živý plot zahubí.

 

Napsat komentář