HOBBYMANIE(5)

Desítka nejstarších psích plemen světa (IV.): Legendární Čau Čau jako jateční zvíře?

 Buy cheap and genuine Windows 7 product key  |
 Windows 7 Ultimate ISO download  |
 Windows 7 Product Key Generator For 32&64 Bits  |
 Windows 7 Product Key Online Store  |
 Windows 7 Ultimate SP1 Product Key Sale  |
 Windows 7 Key  |
 Get Free Newest Windows 7 Product Key  |
 Windows 7 Product Key for 32bit/64bit Updated 2016  |
 Microsoft Office 2010 Professional Plus 14 serial key dowload  |
 Windows 7 Professional Download ISO Free Download  |
windows 10 education key
windows 10 enterprise mak
office 2010 key
windows 7 key sale
windows 10 home-key
windows 10 education
windows 10 pro key
office 2016 key
windows 10 key
office 2013 key
windows 10 home edition
windows 7 key
windows 10 activation key

Původ tohoto plemene stále ještě není úplně rozklíčovaný. S jistotou však víme, že jeho předkem je přímo vlk, takže se jedná o genově velmi starou rasu. Původně člověk tyto psy používal ve stepích Sibiře a Mongolska k lovu a jako tažné, až posléze se Čau Čau přesunul do Tibetu a Číny, kde byl používán k hlídání klášterů. Právě mniši také vyšlechtili jeho legendární modrou mutaci.

Doma něžný a oddaný mazlíček, cizí na něj nesmí sáhnout

Pokud byste si chtěli tohohle „lvího“ psa pořídit, pečlivě to zvažte, vzhledem k jeho povaze vás mohou čekat problémy. Čau Čau obvyklými metodami výcviku nepřesvědčíte – nemá je rád. Nesnáší tresty a počítejte s tím, že vás nikdy nebude poslouchat na slovo. K cizím lidem i psům se chová rezervovaně až nesnášenlivě a nenechá od nich na sebe sáhnout. Nehodí se ani příliš do bytu, potřebuje volnost. Ubytován může být celoročně například na zahradě.
Na druhou stranu se ve své lidské rodině stane okamžitě jejím miláčkem. Je oddaný a něžný, ale jako hodně starodávných psích ras i Čau Čau poslouchá jen jediného pána, kterého si ovšem v rodině vybere sám.

Lovecký, tažný i hlídací pes sloužil i jako masné plemeno!

Do Evropy se kvůli tehdejší uzavřenosti Číny dostal Čau Čau teprve koncem 18. století. Na slavné anglické přehlídce plemen Kennel se představil poprvé až v roce 1880. Ihned vzbudil pozornost a začal se rychle šířit do světa, kdy ovšem přestal sloužit původnímu účelu a stal se z něj domácí mazlíček.
V Mongolsku i Číně sloužil jako tažný, lovecký i hlídací pes, na svém dvoře ho choval i císař Ling Ti k ochraně paláce. Lámští mniši ho uctívali málem jako boha. Později se Čau Čau stal také oblíbeným psem bohatých kupců. Jenže ti ho používali nejen k tahu a lovu, ale také jako jateční plemeno, jehož maso považovali za lahůdku a z jeho kožešiny šili oděvy.
Pokud byste se domnívali, že tak mohli činit jen primitivní kupci, hodně se mýlíte – Čau Čau byl jako jateční plemeno chován až do začátku 2. světové války i v tehdejším Československu!
Text: David Navara, redakce
Foto: Wikipedia.com

Napsat komentář