
Navenek je to dortík natolik křehký, že se může snadno proměnit v důsledku neopatrné manipulace v hromádku křehkých, jako vánek lehkých bílkových skořepin. Nicméně v samém středu tohoto zázraku narazíte na mechově nadýchaný hebký korpus, který ani v nejmenším nepřipomíná vysušenou chrupavou pusinku. Stačí pak přidat vrstvu vyšlehané smetany (může být i jogurtová náplň), trochu ovoce a dortík hned podávejte. Určený je pro rychlou spotřebu a odležení do druhého dne v chladu mu určitě neprospěje.
Nevšední konzistence tohoto sladkého zázraku je výsledkem poměrně specifické přípravy: Vyjít je třeba z důkladně vyšlehaného bílkového bezé, tedy pěny, která tvoří na metlách po vyjmutí z mísy pevné špičky, jež se ani při potřesení neohnou. Pracujte nejlépe v robotu při nejvyšších otáčkách, rychle do hutného lesklého základu zašlehejte předepsané množství škrobu, octa a pak už se pusťte na plechu s papírem do tvarování základu. Může být větší o průměru od 22 do 24 cm, anebo můžete vsadit na 2 korpusy o trochu menší (průměr cca 18 cm).
Vše se pak peče a zároveň suší ve vyhřáté troubě (viz recept) poměrně dlouhou dobu. Navenek je tedy hotový základ spíše přesušený a lámavý, značně popraskaný, avšak uvnitř je hebce mechový. Po zchladnutí ho proto plňte jen s největší opatrností!
Vizáže baletní sukýnky docílíte, když kónicky tvarovaný základ dortíku dozdobíte před vložením do trouby tahy lžící vedenými zdola od plechu s papírem směrem vzhůru. Snažte se, aby jednotlivá „žebra“ byla stejně široká, případně je můžete nahoře vždy jedním směrem mírně „zatočit“.
Práce s bílkovým bezé nabízí při tvorbě základu pro dort Pavlova řadu možností (viz fotonávod A, B, C pod článkem). V první řadě jej můžete vytvarovat ručně špachtlí nebo lžící. Ještě dekorativnější sukýnky docílíte pomocí sáčku s řezanou špičkou a z několika upečených dortíků různého průměru lze navíc složit velice efektní svatební patrový dort. Fantazii se meze nekladou…

6 bílků, špetka soli, 330 g krupicového cukru, 3 lžičky kukuřičného škrobu, 1 lžička octa; náplň: 300 ml smetany ke šlehání, sezonní nebo kompotované ovoce
Jak na to (fotopostup najdete v galerii pod článkem ▼▼▼)
Z bílků pokojové teploty se špetkou soli vyšlehejte pevný sníh a postupně po lžících do něj zašlehejte odvážený cukr. Vždy před přidáním další dávky pěnu důkladně propracujte, nesnažte se práci uspěchat! Jakmile spotřebujte veškerý cukr, pěnu ještě 3 minuty šlehejte, musí tvořit na metlách po vyjmutí z mísy pevné „neohýbavé“ špičky. V této fázi do základu zašlehejte škrob a pak ocet. Na listu papíru napečení předkreslete obyčejnou tužkou např. dle talířku kruh o průměru od 17 do 24 cm (viz text), list obraťte, uložte na plech, do středu kruhu naložte připravenou pěnu a kopeček stěrkou nebo špachtlí pohledně upravte.
Vše pak vložte do trouby vyhřáté na 150 °C, teplotu hned snižte na 120 °C a základ dortu pečte po dobu 60 až 75 minut (na povrchu lehce zrůžoví). Troubu pak vypněte a dort v ní nechte zcela vychladnout. Není na závadu, když popraská. Mezitím vypracujte ze smetany šlehačku, pěnu naložte na dort a přidejte libovolně ovoce upravené na kousky.
Autor: -řís


Za svou kariéru, kterou v jednom z hotelových pokojů v nizozemském Haagu ukončila smrt v důsledku zánětu pohrudnice, navštívila řadu zemí a lidé ji všude milovali i uctívali. Jedním z příkladů takové pocty je dort Pavlova, o jehož původ se dodnes přou Austrálie a Nový Zéland, kam Anna zavítala v letech 1926 a 1929. Keith Money, autor baletčiny biografie se spíše kloní k Novému Zélandu: Podle něj pochoutku připravil roku 1926 šéfkuchař hotelu ve Wellingtonu, kde Pavlovová bydlela. Inspirovala ho její sukně ze zelenkavého hedvábí. Ztvárnil ji z krému ze šlehaných bílků, křehký dortík naplnil šlehačkou a ozdobil kousky kiwi, aby docílil obdobného nádechu. (-tam-)