Krajové recepty: Upečte si ty nejúžasnější „erteplové podešvy“, laty či přesňáky

Tam je toto sladké jídlo, které nadchne a zasytí s čočkovou, fazolovou nebo gulášovou polévkou i tvrdě pracující chlapy, známé jako přesňáky. Třeba ve Vracově kousek od Kyjova se ale tomuto božskému sladkému pokrmu z vařených brambor říkávalo odjakživa podešvy. Možná proto, že nejlepší byly ještě teplé, a když chladly, začaly pomalu tuhnout, až byly jako podešev. Naštěstí se takhle dlouho na talíři nikdy neohřejí. Už kousek odtud – ve Veselí nad Moravou – se tomu stejnému oblíbenému pokrmu říká laty. Řeč je ovšem stále o tom samém – totiž o lahodných plackách z vařených brambor, pečených na rozžhavené plotně, omaštěných horkým sádlem, potřených povidly, zasypaných vrstvou máku s cukrem a nakonec smotaných do ruličky.

Vyzkoušejte tento recept nejen na sladký oběd, ale i jako dezert. Skvěle se doplňuje třeba se zelím a pečenou kachnou a hodí se tak třeba na podzimní Svatomartinskou hostinu. Jsou opravdu úžasné…

Jak na „Babiččiny erteplové podešvy“?

Ingredience:

  • 1 kg tuhých brambor (ve Vracově na moravském Slovácku se jim říká erteple). Ideální jsou uprostřed zimy, dají se ale dělat celý rok.
  • hladká mouka na zahuštění – cca 200 gramů, podle potřeby přidáme
  • 1 celé vejce, 1 žloutek
  • sůl
  • sádlo na pomazání upečených bramborových placek – asi 250 gramů
  • 1 kelímek povidel
  • mletý mák,
  • moučkový cukr – asi 200 gramů

Postup:

Brambory uvaříme nejlépe den předem v osolené vodě ve slupkách a po vychladnutí oloupeme. Nastrouháme na jemném struhadle, osolíme, přidáme vajíčka a hladkou mouku a vypracujeme těsto. Mouky dáme jen tolik, aby těsto bylo vláčné, nelepilo se a dalo se krásně válet. Čím víc mouky přisypete, tím budou ve finále podešvy tužší, takže raději postupně a co nejméně. Vypracujeme dlouhého hada, kterého nakrájíme na cca 2 cm silné kousky. Ty na pomoučeném vále vyválíme na co nejtenčí placku (ideálně 1 -2 mm). Naše babičky pekly podešvy na plotně, my si pomůžeme suchou pánví. Tu hodně rozehřejeme a placky jednu po druhé na sucho pečeme z oboru stran. Trvá to chviličku, pečeme zprudka a tak, aby byla placka stále světlá. Hotovou poznáme podle toho, že se na ní budou tvořit bublinky. Upečenou placku potřeme z obou stran rozpuštěným sádlem, potřeme povidly a posypeme mákem, smíchaným s trochou moučkového cukru. Jíme ideálně ještě teplé. U nás mizí podešvy podle mojí babičky z talíře dřív, než je stihnu zamotat…

Tip: těsto zpracovávejte velmi rychle, začne řídnout a placky se trhají.

Autorka:  Hana Raiskubová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *