HOBBYMANIE(5)

Vánoce za dveřmi: Sváteční nebe s citrónovými hvězdami

Určitě upoutá už na pohled atraktivním bledým zbarvením, ve kterém ještě víc vynikne středové okénko s džemem (v tomto případě meruňkovým). Obzvlášť se při finální úpravě cukroví osvědčila Královská glazura vyšlehaná nikoli s vodou, jak doporučuje výrobce, ale s čerstvou citrónovou šťávou nebo ještě lépe se sirupem Monin (v takovém případě ho zřeďte trochu vodou).
A pokud snad chcete mít džemu uvnitř o trochu víc a bojíte se, že bude vytékat, potom ho za stálého míchání odpařte v malém rendlíku na plotně, případně ještě zahustěte trochou solamylu…

Recept na polévané citrónové hvězdy:
240 g hladké mouky 160 g moučkového cukru 140 g tuku (Hera) šťáva a kůra z 1 citrónu; na dohotovení: meruňková zavařenina Královská glazura citrónová šťáva nebo sirup (Monin)

Jak na to krok za krokem:

Mouku smíchejte s cukrem, pokrájeným tukem, citrónovou šťávou a kůrou, rychle vše propracujte, vláčné těsto zabalte do fólie a 24 hodin je nechte v chladu odležet. Z odpočinutého vypracujte plát silný 3 mm a vypíchněte z něj hvězdičky nebo kvítky (každý druhý kousek s okénkem uprostřed).
Přeložte je na plech papírem a při 170 ºC kousky upečte dorůžova. Pozor, pečivo se snadno připaluje, troubu proto hlídejte! Po vychladnutí smočte povrch kousků s okénky v připravené polevě (odvážená Královská glazura vyšlehaná s citrónovou šťávou nebo sirupem Monin a s přídavkem vody). Na spodní plátky naneste po hrudce zavařeniny a vrchní hvězdičky se ztuhlou polevou na povrchu do nich opatrně zatlačte.

Náš tip: Nepodaří-li se vám sehnat tzv. Královskou glazuru, potom můžete vzít zavděk klasickou bílkovou polevou. Stačí utřít dohladka jemně prosátý moučkový cukr se syrovým bílkem a trochou citrónové šťávy. Hustá by měla být tak, aby nestékala.

Napsat komentář