HOBBYMANIE(5)

Kuna skalní: Krasavice, kterou nikdo nechce. Dá se jí vůbec zbavit?

Říká se jí sice kuna skalní, ale ve skalách ji už jen tak nepotkáte. Při své vysoké inteligenci rychle pochopila, že daleko jednodušší a pohodlnější život bude mít s námi lidmi. Ještě před pár desítkami let bydlela převážně na vesnici, ale dnes stačí večer vyhlédnout z okna sídlištního paneláku a ejhle, ten malý lump se ochomýtá kolem vašeho auta!

Pokud máte svůj vlastní dům a kuna se rozhodla, že se u vás ubytuje, máte taky docela smůlu: Nejraději se zabydlí na půdě. Je to noční šelma, která je navíc velmi hravá, takže můžete počítat s mnoha bezesnými nocemi. Při svém řádění umí dělat pořádný hluk. To však není to nejhorší. Pořídili jste si nové zateplení střechy? Tak to jste udělali kuně velkou radost. Za pár dní vám ho při svých hrátkách dokonale zlikviduje. Škody může napáchat i v kurníku a na zahradě. Je to všežravec, který si rád pochutná na holoubatech, kuřatech, vajíčkách i bobulích rybízu. Nepotěší vás ani to, že si své teritorium značkuje odporně páchnoucím trusem.
Zcela nevysvětlitelná je potom záliba kun pro motorový prostor vašeho auta. Někdo tvrdí, že tu hledají teplo, ale kdepak! V motoru ji můžete objevit i uprostřed horkého léta. Jak by ne, vždyť je to skvělý prostor pro její hrátky. Velmi úspěšně se postarají o to, abyste s autem jen tak nevyjeli: Rády ochutnají všechny pryžové hadice a umí dokonale zbavit izolace elektrické hadice. Náramně jí chutná i zvuková izolace mezi motorem a kabinou vozu.

Co na kuny platí a co ne

Existují desítky rad, jak se nezvaného návštěvníka zbavit. Jenže co platí na jednoho, druhý se tomu vysměje. Nezbývá tedy než vyzkoušet, co právě na tu vaši kunu platí:

Elektronické plašiče a spreje: Obvykle účinkují jen krátkodobě. Kuna si na ně časem zvykne. V motoru uspějete s odpuzujícím sprejem, ale musíte být vytrvalí. Pokud se vám v autě chce šelmička zabydlet, nejúčinnější je nějakou dobu parkovat hodně daleko a věřit, že si najde jiný pelech v jiném autě
Koření a chemikálie: Častá rada, ale podle těch, co to vyzkoušeli, nefunguje. Kunám nevadí pepře, ocet, formalín, petrolej a dokonce ani savo!
Setrvalý hluk: Ten tedy kuny nesnášejí. Můžete zkusit dát na půdu například rádio a udělat jim diskotéku. Je ale sporné, kdo z vás to vydrží déle.
Trus kočkovitých šelem: Především ten tygří, který vyprosíte v zoo, často opravdu zabere a kuny se zbavíte. Ale ne každé, některé jsou opravdu hodně otrlé…
Vlastní pes: I to je podle mnohých účinná metoda. Kuna kupodivu respektuje teritorium, které si označil váš čtyřnohý miláček. No ale zkuste svého psa dostat třeba na půdu…
Vlastní ochočená kuna: Taková už žádnou konkurentku do svého teritoria nepustí a údajně ani neškodí svému pánovi. Ale pozor, zákon ji považuje za nebezpečné zvíře, k jehož chovu potřebujete povolení. Svého mazlíčka se navíc už nikdy nezbavíte a rádi vás nebudou mít sousedi, kam bude chodit na lupičské výpravy.

Napsat komentář