HOBBYMANIE(5)

Listí na zahradě: Jsou lepší hrábě, sekačka nebo vysavač? Poradíme

Hrábě jsou společníkem, který zabere málo místa a odvede spoustu práce

Pokud máte jen malou zahradu a několik stromů, bohatě vám k odklízení postačí hrábě. Při jejich výběru dbejte na kriterium váhy, protože s těžkými hráběmi vás práce brzy omrzí. Dále také hleďte na široké prsty z lehkého kovu nebo nejlépe plastového materiálu. Takový druh je odolný vůči poničení a zároveň vám velice ulehčí práci. Hrábě na své zahradě mějte i v případě, že se rozhodnete pracovat se sekačkou nebo vysavačem, protože po nich vždy zůstane trocha listí.

Na velkou zahradu se vydejte se sekačkou

Ať už do úklidu zahrady vyjedete s traktůrkem, nebo se rozhodnete použít obyčejnou sekačku, nebudete litovat. Tento stroj listí nadrtí a zmáčkne do koše. Ten stačí během sekání několikrát vysypat na kompost a využít tak listí co nejlépe.

Vysavač na zahradní listí

Další varianta, která má poměrně blízko k sekačce je také zahradní vysavač. Listí může v reverzním chodu sfoukat na hromadu, pak ho nasaje, rozdrtí a podobně jako sekačka ukládá drť listí do pytle. Ten poté opět vysypete na kompost. Jeho výhodou je skladnost a lehká manipulace.

Ořešák a co s ním

Každoročně se zahrádkami line aroma páleného listí. Listy ořešáku jsou totiž až nežádaně odolné a většina zahrádkářů neví, co s nimi. Pokud se letos chcete vyhnout pálení, zkuste rozdrcené listy vyhodit na kompost a důkladně promíchat s dalším biologickým odpadem. Celou směs pak prolijte močůvkou nebo použijte speciálně navržená hnojiva. Příští rok, až se budete poohlížet po kvalitní zemině, váš kompost vám nabídne jen to nejlepší, a to vše jen z vaší zahrady.

Napsat komentář