Renovace nábytku je chytrý způsob, jak ušetřit a dát svým věcem druhý život

Každý zajisté chce, aby jeho domácnost vypadala k světu. Výrazným prvkem v domácnosti je především nábytek. Když jsou vaše prostory prázdné, je pochopitelné zvažovat nákup nábytku, ale když už nábytek máte, je vhodné nejprve zvážit jeho renovaci. Renovace není jen o ekologii, ale i o úspoře. Nákup nábytku je velkou finanční zátěží a renovace současného nábytku může být často jen zlomkem ceny. Pokud jste nábytek ještě nikdy nerenovovali, poradíme vám, jak s tím začít a který nábytek renovovat.

Zaměřte se na zachovalý nábytek z masivu

Mnoho lidí vyhodí nábytek z masivu a nahradí ho laciným novým nábytkem z dřevotřísky. Jestliže máte zachovalý masivní nábytek bez většího poškození, byla by škoda ho vyhazovat. Ve většině případů má starý nábytek jen estetické nedostatky. Pravděpodobně stačí nábytek pouze obrousit a nalakovat nebo natřít. V některých případech je u nábytku potřeba vyměnit čalounění nebo ho jenom důkladně vyčistit. Pokud je nábytek značně poškozen nebo z nekvalitních materiálů, jako je dřevotříska, raději kupte nový.

Ujistěte se, že renovaci zvládnete

Před začátkem renovace se ujistěte, že máte na renovaci čas, potřebné vybavení a také potřebné schopnosti. Zatímco renovace dřevěného dubového stolu nebo židlí může zabrat pár hodin a snadno ji zvládnete, renovace sedací soupravy nebo kuchyňské linky může být nad vaše síly. V některých případech bude zapotřebí zásah specialisty, třeba truhláře nebo čalouníka. Zvažte předem i náklady spojené s renovací.

Určete si nový vzhled

Před začátkem renovaci si určete, jak chcete, aby opravený nábytek vypadal. Podle toho zvolte barvu laku, barvy nebo třeba čalounění. Je třeba, aby nábytek po renovaci do vašeho interiéru skvěle zapadal.

Než začnete, vše vyčistěte

Před vytažením brusného papíru a štětce kus nábytku důkladně očistěte. Po letech zanedbávání má většina starého nábytku pravděpodobně patinu špíny a špíny. Odstranění nánosů může odhalit pěkný povrch zespodu, takže dobré čištění a leštění může být vše, co starý stůl potřebuje, aby znovu vypadal jako nový. Nábytek důkladně vydrhněte houbou a trochou mýdla na rostlinné bázi a teplou vodou. Pro detailní kousky použijte měkký zubní kartáček nebo měkký hadřík, abyste se dostali do zákoutí. Pokud potřebujete použít drátěný kartáč na nějaké odolné usazeniny, postupujte jemně. Příliš velký tlak může poškodit i ten nejodolnější povrch.

Oprava

Dále opravte nebo vyměňte poškozené díly. Můžete mít štěstí a narazit na stejnou nohu nebo panty v obchodě se starožitnostmi. Je třeba, aby se nábytek nijak neviklal a byl opravdu pevný, proto vše utáhněte nebo šrouby vyměňte. Malé praskliny spojte lepidlem na dřevo a malé praskliny vyplňte tmelem na dřevo stejné barvy. Pokud plánujete použít mořidlo jako povrchovou úpravu, ujistěte se, že si koupíte barvitelný tmel.

Renovace není vždy snadným úkolem a často vám zabere i celý víkend. Pokud bude ale úspěšná, zajisté z ní budete mít radost, protože vám ušetří nemalé množství peněz a budete mít radost, že jste se nemuseli rozloučit s nábytkem, ke kterému už máte nějaký vztah.

1 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *