Mlsání

Velikonoční dobrůtky (II.): Nabídněte místo trubiček věžičky!

Plněnými trubičkami už nikoho nepřekvapíte, ale věžičky? Ty zná málokdo. Věřte ale, že princip jejich přípravy je stejný, pouze na ocelové trubičky podle našeho receptu navíjejte o poznání užší proužky těsta. Po upečení získáte prstýnky, které postavíte jednou stranou na extra připravený čokoládový soklík a pak už je jen naplníte výborným máslovým oříškovým krémem. Ovšem myslete na to, že než se pustíte do ochutnávání, je třeba nechat hotové kousky den dva odležet!

Odležení je opravdu nutné, což poznáte vlastně hned po upečení: Prstýnky čokoládového těsta jsou velice tvrdé a křehké jako ostatně kterékoli jiné linecké. Ovšem krémová náplň je příjemně zvlhčí, takže si můžete být stoprocentně jistí, že něco podobného jste dosud neochutnali. Ale prokázat je třeba pevnou vůli a vydržet to!
Příprava výchozích kousků pečiva má i jiná specifika, protože proužky těsta se na běžné kovové trubičky nenavíjejí jako v případě kremrolí, ale rovně se jimi „potahují“, aby výsledkem byly ne příliš velké prstýnky.
Rovný spoj je pak třeba pečlivě zapracovat prsty. Kousky se vzápětí pokládají na plech s pečicím papírem na linie těchto spojů, aby se pod jejich vahou při pečení nerozevřely. A zajímavou kapitolu představuje rovněž uzavření jednoho z konců každé věžičky čokoládou:

Plněné čokoládové věžičky:
350 g hladké mouky
180 g moučkového cukru 1 lžíce kakaa 70 g vlašských ořechů 180 g másla 1 vejce + 1 žloutek; oříškový krém: 200 másla 200 g moučkového cukru 140 g mletých ořechů rum podle chuti, čokoláda na vaření pařížská šlehačka pecky čokoládové polevy na zdobu

Jak na to krok za krokem:

Mouku smíchejte s moučkovým cukrem, kakaem a mletými ořechy, přidejte nakrájené máslo, vejce s jedním žloutkem a v robotu vypracujte v jediném kroku na hladké těsto. Ve fólii je nechte v chladu odležet. Po hodině je rozválejte a plát silný 3 mm rozdělte na obdélníčky 75 x 30 mm (podle průměru kovových trubiček).
Každý plátek obtočte kolem trubičky, spoj pečlivě zapracujte, kousky uložte na plech s pečicím papírem spoji dolů, aby se působením tepla nerozevřely a v troubě je při 180 oC upečte (cca 10 minut). Ještě horké prstýnky z trubiček sklepněte, po zchladnutí je postavte jedním konců na kolečko rozehřáté čokoládě na kusu pečicího papíru.

Bezva finta: Okraje upečených trubiček (prstýnky) nejsou dokonale rovné a věžičky nebudou díky tomu stát přímo v terčích rozehřáté čokolády nanesených na kus pečicího papíru. Snadno ovšem jeden z nich zarovnáte pomocí jemného struhadla. Čokoláda vytvoří dole víčko (snadno se od papíru odlepí) a náplň nebude moci vytékat ven. Připravte si krém: máslo vyšlehejte s moučkovým cukrem, zašlehejte do pěny strouhané ořechy a rum dle chuti. Krém nastříkněte pomocí sáčku se zdobičkou do každého „komínku“, nahoře vytvořte pusinku z pařížské šlehačky a ozdobte ji peckou čokoládové polevy.

 

Fotogalerie
10 fotografií

Komentáře