HOBBYMANIE(5)

Lucie radí: Jak vyzrát na vlčí hlad a nevybílit vždycky lednici?

Přejídání, které je následkem vlčího hladu, vzniká ponejvíce ze špatného denního režimu, kdy celý den nejíme, nebo jíme nevhodné potraviny, které nás nezasytí, ale naopak podpoří chuť na další jídlo. Spouštěčem však může být také stres, deprese nebo neustálé pokusy o držení diety. Plátek sýra, mandle nebo čaj sice rychlý hlad zaženou, ale rozhodně je třeba pracovat na tom, aby se tyto stavy našemu tělu nestávaly častými.

„Vlčímu hladu bychom měli hlavně předcházet, a to pravidelností ve stravě a dostatkem kvalitního a zejména méně kalorického jídla. Pokud nás hlad i přesto dostihne, je nutné dodat tělu potřebnou energii. Ovšem nikoliv tím, že sníme opravdu doslova cokoliv. Potraviny na zahnání rychlého hladu je třeba pečlivě volit,“ říká Lucie Svobodová, specialistka na výživu a zdravý životní styl.

První pomoc, když vás dostihne vlčí hlad:

1) ZASTAVTE SE – Pokud jsme ve stresu, například po návratu z práce, kdy nás čeká ještě jedna „směna“ v rámci naší domácnosti, jsme schopni sníst mnohem více jídla a kalorií, aniž bychom to postřehli.
2) JÍDLO SI NASERVÍRUJTE NA TALÍŘ – Jestliže máte ve zvyku jídlo jen tak uzobávat, nebo jíst z lednice či přímo z hrnce, absolutně ztrácíte kontrolu a přehled nad tím, kolik jste toho vlastně doopravdy zkonzumovali.
3) NAPIJTE SE – Zkuste si uvařit váš oblíbený čaj. Právě jeho chuť totiž dokáže zahnat náhlý hlad.
4) NEJEZTE POTRAVINY OBSAHUJÍCÍ KONCENTROVANÉ CUKRY NEBO TUKY – Do této skupiny potravin patřípečivo, uzeniny, tučné sýry, sušenky, čokolády, slané krekry, ale také rýžové chleby… těmto jídlům se vyhněte.

Čím zahnat vlčí hlad?

Vhodnou variantou – co sníst, než si připravíte další plnohodnotné jídlo (svačinu, oběd nebo večeři) je například:

  • čerstvá zelenina,
  • kousek ovoce (ale ne večer),
  • pár vlašských ořechů nebo mandlí (5-7 kusů),
  • hrst nasucho opražených slunečnicových/dýňových semínek,
  • půl hrnečku bílého kefíru či zákysu,
  • nebo plátek 20% sýru.

RADA ODBORNÍKA – když vás rychlý hlad zastihne tzv. na ulici:

Pokud nás hlad zastihne mimo domov (na ulici, v autobuse, na kole…), ideální je mít vždy v kabelce nebo batohu nějakou „záchranu“. Třeba pytlíček mrazem sušeného (lyofilizovaného) ovoce, tyčinku z jablečné dřeně či neslazenou müsli tyčinky bez polevy. Pro větší hlad je vhodná kvalitní proteinová tyčinka, která může plnohodnotně vynahradit třeba i oběd.

Autorka: RNDr. Lucie Svobodová, specialistka na výživu a zdravý životní styl.
Foto: Lucie – Centrum zdraví

Lucie – Centrum zdraví vzniklo v roce 2011 pod vedením odbornice na výživu a zdravý životní styl RNDr. Lucie Svobodové. Klienti si zde mohou nechat poradit, jak zdravě zhubnout bez drastických diet, jak zlepšit svou výkonnost ve sportu či zdravotní stav. L. Svobodová zakládá svou práci na odbornosti a především na individuálním přístupu ke klientovi, ve kterém zohledňuje výjimečnost každého jednotlivce vzhledem k věku, pohlaví, zdravotnímu stavu, fyzické a psychické námaze, možnostem stravování apod. Vystudovala obor biochemie na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Napsat komentář