Mazlíčci

Desítka nejstarších psích plemen světa (I.): Afghánský chrt

Featured Video Play Icon
Psi žijí s lidmi tak dlouho, že dnes známe nespočet jejich ras a kříženců s různými možnostmi využití. Jaká jsou ale ta opravdu nejstarší psí plemena? A přežívají některá dodnes? Čtěte náš nový seriál, ve kterém vám postupně představíme desítku nejstarších psích plemen na světě. Začneme od těch „nejmladších“, i když je to pojem relativní. Neznáme totiž přesně, kdy se to které plemeno objevilo a jejich existence se v čase určitě také překrývala…

O afghánském chrtovi našli historici zmínky už na starověkých papyrech a hliněných tabulkách, pocházejících z období 2 200 let před Kristem. Starobylost tohoto plemene, pocházejícího z území dnešního Afghánistánu, potvrdily i rozbory DNA. Je znám pod různými názvy, zejména jako Perský chrt, východní chrt nebo někdy také nesprávně Africký chrt.

Ve starověku byl používán jako lovecký pes, ale také jako hlídač. Existovala spousta modifikací této rasy, stopy jeho genů lze nalézt u mnoha dnešních moderních ras (nejen) z Asie. Dodnes je známo 13 místních poddruhů afghánského chrta.
Přestože se jedná o psa velkého vzrůstu, jeho geny mu zaručují jen průměrnou délku života – dožívá se 11 až 13 let.

Zdroj: Mazlickoviny.cz
Foto: Wikipedie, plemena-psu.cz

Uložit

Uložit

Komentáře