HOBBYMANIE(5)

Nemoci buxusu: Po „trojském koni“ útočí i čínský motýl. Jak na něj?

Jde o zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis). Pochází z východní Asie a říká se mu také čínská housenka. Jak se dostal do Evropy, je tak trochu záhada, ale zřejmě přicestoval s nějakou dodávkou rostlin. Je velmi čilý: Poprvé ho našli v roce 2006 v Porýní, kde v následujícím roce způsobil holožíry buxusu.

Motýlek je zdatný letec, a tak se šířil dál. U nás byl poprvé zaznamenán v roce 2011 v Národním parku Podyjí. Už na jaře 2013 byly zaznamenány lokálně silné žíry až holožíry v okrajových částech Brna. A šíří se rychle po celé republice, už ho našli i v Praze.

Jak poznáme, že náš buxus je napadený?

V tom je hlavní problém. Stejně jako zmiňovaná nebezpečná houby se následky napadení projeví často, až když je už pozdě. Buxus totiž požírají housenky zavíječe od jeho středu a jsou dokonalé maskované. Že se něco děje, poznáte až v okamžiku, kdy začnou „rezavět“ vnější lístky. A to už může být pozdě…

Jak se bránit?

Nejdůležitější je prevence. Keře pravidelně kontrolujte – rozhrňte je, a pokud zatím vylétávají jen malí motýlci, nic není ztraceno. Pokud zahlédnete zdatné a žravé housenky, je už hůře. Nezbývá, než chemický útok. Manuálním ničením mnoho nezmůžete, stačí jedna zapomenutá housenka, a všechno začne nanovo.

Zkušení zahradníci doporučují použít insekticidy jako je například Mospilan nebo Karate. Pozor: S postřikovačem se musíte dostat i dovnitř keříků, jinak si také příliš nepomůžete. Pak už jen můžete doufat, že napadené keře se znovu vzpamatují. A určitě se vyplatí buxusy vydatně zalévat a pomoci jim i hnojivy, jako je například Krystalon Gold.

ČTĚTE TAKÉ: NENAHRADITELNÝ ZIMOSTRÁZ NIČÍ „TROJSKÝ KŮŇ“

Napsat komentář