HOBBYMANIE(5)

Desítka nejstarších psích plemen světa (VII.): Malý velký pes Shiba Inu

Shiba Inu je v japonštině „malý pes“. Ano, tenhle hafík, docela podobný lišce, váží v dospělosti jen kolem 10 kg. Ale pozor! Malý vzrůstem, ale velký odvahou, inteligencí i svými schopnostmi. Původně byl vyšlechtěn k lovu a klidně si troufl i na jelena nebo medvěda…
Velmi důsledně také brání své (pánovo) území. Tahle vlastnost se mu často stala osudnou, protože se neváhal pustit i do mnohem většího psa. Právě pro svou neohroženost byl Japonci vždy velmi ctěn.

Jeden z mála psů, kterému ani panelák nevadí

Dnes je „šiba“ chován spíše coby společenský pes. Jako jeden z mála snáší i celodenní odloučení od pána, zbytečně neštěká ani nevyhledává konflikty. Čistotný je skoro jako kočka, a to už od útlého štěněčího věku.
Je to tedy téměř ideální pes i do městského bytu. Nikoho neruší, návštěvu vám ohlásí jen krátkým a tichým zaštěkáním. Velkou radost tomuto pejskovi ale uděláte, když mu dopřejete vyhlídku z okna. Je úžasně zvídavý a rád pozoruje, co se kolem něho děje. A protože patří ke spáčům, dopřejte mu pohodlný pelíšek. Pokud zrovna nebude mít potřebu společensky komunikovat, nebudete o něm ani vědět, dal si šlofíka.

Velmi učenlivý, ale…

Shiba Inu patří ke psím inteligentům. Jistě, bude vás milovat a respektovat, ale má svou hlavu. Nebude chtít například pochopit, proč si má sednout nebo lehnout, když to přece zrovna teď nepotřebuje!
Ale právě inteligence zaručuje, že ho dokážete naučit i spoustě téměř cirkusových kousků. Kvůli pamlsku se to, co po něm chcete, v pohodě a rád naučí. Navíc se vám vždy bude snažit přizpůsobit. Jdete pomalu? Fajn. Chcete se proběhnout? Výborně!
Takže jediné, co tento psí krasavec potřebuje, je stejně tolerantní páníček, který mu nechá prostor pro to, aby mohl uplatnit svou inteligenci, zvídavost a individualitu.

Text: David Navara a redakce
Foto: Pixabay.com
Video: YouTube

Napsat komentář