Mlsání

Dortářský skvost jménem Regina

Přívlastek superkrémový je u tohoto dortu Regina zcela na místě, ale ani trochu se toho nelekejte. Výsledkem vašeho snažení bude parádní máslový krém zjemněný vyšlehanou smetanou. Vlastně podle našeho receptu připravíte hned dvě krémové náplně, nicméně žloutkový základ pro ně je společný.

O druhé překvapení se potom postarají diskovité sušenky s pomerančovým želé a čoko polevou (Jaffa, Pims apod.) zapracované mezi vrstvami těchto náplní. Plně však vyniknou až na řezu a zazáří i po stránce chuťové; skvěle totiž korespondují se sirupem, kterým se prokrojený upečený piškot (2 pláty) před sestavením korpusu polévá.

Náš tip: Mocná vrstva jemných krémových náplní uvnitř dortu i na povrchu vyžaduje důkladné zchlazení sestaveného korpusu a pak i celého dortu. Ovšem pozor: Zbylý světlý krém, kterým je třeba z formy uvolněný dort potřít, v chladu neskladujte! Musí mýt pěkně vláčný, aby jej bylo možné efektně naježit (viz postup).

Co budete potřebovat pro superkrémový dort Regina:
7 bílků, špetka soli, 230 g krupicového cukru, 180 g vlašských ořechů, 1 lžíce hladké mouky, 1 lžíce sladkých drobků (drcené dětské piškoty), 2 lžičky kypřicího prášku do pečiva; na svlažení korpusu: 80 ml mléka, 4 lžíce pomerančového likéru nebo vymačkané šťávy; krém: 7 žloutků, 175 g krupicového cukru, 2 sáčky vanilkového pudinku, 800 ml mléka, 120 g čokolády na vaření, 300 g másla, 300 ml smetany ke šlehání; vložka: diskovité sušenky s pomerančovým želé a čoko polevou (Jaffa, Pims apod.); na dozdobení: stříbrné cukrářské perličky

Jak na to krok za krokem:

1. Z bílků se špetkou soli vyšlehejte sníh a po lžících do něj zapracujte cukr. Nastrouhané ořechy promíchejte s hladkou moukou, piškotovými drobky i práškem do pečiva a sypkou směs zapracujte stěrkou do bílkové pěny. Těsto naložte do formy o průměru 26 cm vyložené papírem na pečení a vložte vše do trouby vyhřáté na 200 °C. Korpus takto pečte cca 10 minut, teplotu pak snižte na 180 °C a piškot dopečte (dalších cca 20 minut). Hotový nechte ve formě vychladnout, vyklopený na podložku 1x prokrojte a každý plát svlažte mlékem vymíchaným s pomerančovým likérem
2. Připravte krém: Žloutky vyšlehejte s cukrem, dále do pěny zapracujte šlehačem pudinkový prášek a 200 ml mléka. Zbylé mléko (600 ml) přiveďte v kastrolu na plotně k varu, zašlehejte do něj pramínkem přilévaný žloutkový základ a vše za stálého míchání provařte do zhoustnutí. Horký krém hned rozdělte na poloviny a v jedné vymíchejte dohladka nalámanou čokoládu. Oba díky krému (žlutý a tmavý) přikryjte v miskách fólií a nechte je vychladnout. Každý zašlehejte do 150 g rozměklého másla vypracovaného šlehačem doběla a každý díl navíc zjemněte polovinou celkového množství vyšlehané smetany (šlehačka). Získáte velké množství jemného světlého žloutkového a tmavého čokoládového krému.
3. Jeden z piškotových plátů vložte do formy, jejíž bok jste obložili a nastavili pruhem silnější fólie. Rozetřete na něj 3/4 čtvrtiny světlého krému a vrstvu poklaďte sušenkami čoko vrstvou dolů. Na sušenky rozetřete 3/4 čokoládového krému a vše přiklopte druhým piškotovým plátem. Obsah formy přitlačte, na povrch rozetřete zbylý čoko krém a bříškem lžíce potěr vytáhněte ¨do podoby početných špiček. Vše pak nechte v chladu ztuhnout.
4. Ztuhlý korpus z formy uvolněte a jeho bok potřete zbylým světlým krémem, který lžící opět „naježíte“ (krém musí být měkký, neskladujte ho v chladničce!). Krémové špičky na povrchu celého dortu doplňte stříbrnými cukrářskými perličkami a opět vše nechte v chladu ztuhnout, nejlépe do druhého dne.

Nejen tento, ale spoustu dalších receptů najdete v unikátním časopise Dortománie. Objednat si ho můžete včetně archivních vydání a zvýhodněného předplatého také v elektronické podobě ZDE:

 

 

Fotogalerie
15 fotografií

Komentáře