HOBBYMANIE(5)

Přichází babí léto, je čas na založení trávníku. Jak na to?

Myslete na to, že trávník má poměrně mělký kořenový systém, prorůstá do hloubky jen cca 10 cm. Právě z této vrstvy půdy si bude brát všechny potřebné živiny. Má rád vzdušnou zeminu, pokud máte na zahradě příliš jílovitou, bude třeba je promísit s pískem, případně i se substrátem.

Jak na to krok za krokem

1. Půdu dobře zryjte na hloubku rýče. Pokud je příliš jílovitá, doporučujeme ji upravit promísením s pískem (ideální poměr je 1:1). Přidat můžete také substrát, popřípadě dobře vyzrálý kompost. Vše zapracujte do hloubky cca 10 cm.

2. Pečlivě vyberte kamínky a zbytky kořenů plevelů. Pokud zakládáte trávník u novostavby, nezapomeňte vybrat i úlomky cihel, betonu a dalšího nepořádku. Terén dobře urovnejte a případně zhutněte travním válcem.

3. Den před tím, než se pustíte do vysévání trávy, vyplatí se půdu důkladně zavlažit dávkou přibližně 20 l/m². Osivo potom zapracujte do půdy kovovými hráběmi a plochu pravidelně jemně zavlažujte. Poprvé trávník sekejte, až doroste do výšky 6-7 cm a to jen na 4-5 cm, později můžete výšku snižovat.

Jaké osivo vybrat?

Než půjdete koupit travní osivo, zvažte, jak budete trávník využívat. Výrobci už dodávají speciální směsi zaručující, že trávník bude po celou sezonu opravdu zelený a „nevyšlape“ se. Travní směsi můžete i kombinovat. Pro místa, kde předpokládáte vysokou zátěž, zvolíte jeden druh, jiný zase tam, kde příliš chodit nebudete. Pro běžný provoz se nejčastěji používá tzv. rekreační směs, plochy ale můžete osévat kombinovaně, u bazénu například směsí golfovou.

(jav)

 

Napsat komentář