Koníčky

Hobbymanie na cestách: Jak nás balí na Bali (I.)

Je vaším koníčkem cestování? Právě pro vás jsme připravili nový seriál Cestománie, ve kterém vás budeme provázet po zajímavých místech nejen ve světě, ale také v Česku. Hned napoprvé se ovšem podíváme opravdu hodně daleko. Navštívíme indonéský ostrov Bali, který pro turisty objevili v 60. letech minulého století hippies, květinové děti…

Bali, ostrov úsměvů… Tenhle slogan vypadá jako dobrý reklamní trik cestovek. Ale stačí vyjít z haly zdejšího letiště a člověk se rázem ocitne v pohádce. V pohádce plné jasných barev, příjemných vůní a – úsměvů.
Jdete po rušné ulici a připadáte si, že jste se po delší době jen vrátili domů. Všichni se k vám chovají jako dobří sousedé, co vás znají odmalička. „Ahoj, jak se máš? Jak dlouho se zdržíš? Kolik máš dětí?“, ptají se. A přitom se usmívají. Není to ale jen ten zdvořilý úsměv, jaký známe třeba u Japonců. Tohle jsou úsměvy opravdové, od srdce. Dáte se do řeči a ani si neuvědomíte, že vás ten pohodový svět okolo začíná pohlcovat. Náhle se přistihnete, že máte na tváři zrovna takový úsměv a náladu přímo skvělou. Stačilo pár chvil a Balijci vás „sbalili“. Jste jedním z nich…

Hinduistický ostrůvek v muslimském moři

Bali je součástí Indonésie, největšího ostrovního státu na světě, rozkládajícího se na více než 17 tisících ostrovech. Většinu z téměř čtvrt miliardy obyvatel tohoto státu tvoří muslimové. Jen Balijci jsou hinduisté. Svou víru si uhájili i v době, kdy tu od 16. století až do roku 1945 vládli Holanďané.

Velká vzdálenost od Indie ale původní hinduismus postupně přeměnila. Zdejší obyvatelé uctívají více než dva a půl tisíce bohů a bůžků a konejší také spostu zlých démonů. Všechny je třeba také nakrmit, aby člověku zachovali přízeň. A tak jsou malé krabičky z palmového listí všudypřítomné. I pouliční prodavač každé ráno vloží do krabičky hrstku rýže, nějakou sladkost, pár květů a občas i cigaretu, aby mu bohové zachovali přízeň a jemu šly dobře obchody. Zapálí vonnou tyčinku a pokud ta hoří, bohové „jedí“. Pak už se o obětinu nikdo s výjimkou vrabčáků a potulných psů nestará.

V době svátků pak věřící nosí do chrámů, kterých jsou na Bali tisíce, obětin rovnou plné koše. Také tancují, zpívají, veselí se. A neboť bohů je mnoho, slaví se tu svátky téměř nepřetržitě. Až člověk přemýšlí, kdy ti lidé vlastně pracují…

Zmatení jazyků

Bali je nejbohatším ostrovem Indonésie s největšími příjmy na osobu. Navíc si zdejší obyvatelé po dlouhá staletí uchovávali určitou samostatnost a odlišnost.

 „Na ostrově jsou lidé rozděleni do čtyř sekt. Nejvyšší tvoří kněží, níže jsou bývalí bojovníci, pak následuje něco jako střední třída a pak nejnižší, do které patří 90 procent lidí,“ vysvětluje mi můj balijský kamarád I Madra Wayan s tím, že každá kasta navíc mluví svým vlastním jazykem. „Jako příslušník nejnižší kasty musím znám všechny čtyři jazyky, pokud se chci domluvit s někým výše postaveným,“ dodává. Tak jako v Indii se ani tady jednotlivé kasty téměř nemísí, není zde však nejnižší kasta „nedotknutelných“.
Pro cizince je ale zdejší nejpoužívanější jazyk jednoduchý. Chcete-li například říct množné číslo, stačí dané slovo říct dvakrát za sebou…
Text a foto: Jaroslav Volný

Na Bali se ještě znovu podíváme v některém z dalších dílů Cestománie. Dozvíte se například, proč dospělým Balijcům chybí v chrupu špičáky a seznámíte se s dalšími zvláštnostmi toho půvabného ostrova.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Navštívili jste místa, kam se našinec dostane jen zřídka? Ať už u nás v Česku, nebo ve světě? Potom neváhejte a rozdělte se o své zážitky i fotografie s ostatními hobbymaniaky! Své cestopisy posílejte na redakce@hobbymanie.tv. Na ty z vás, jejichž příspěvek zaujme nejvíce čtenářů, bude čekat odměna!

 

Fotogalerie
9 fotografií

Komentáře