
Irena Zelenková z Rakovníka kdysi jablíčka v likérovém těstíčku ochutnala na návštěvě u přátel, kde je při té příležitosti připravila jejich stařičká maminka, původem Němka. A prozradila jí, že u nich doma, v chudém saském stavení, to bývala specialita připravovaná především pro významné návštěvy. Zkuste je a seznáte sami, že jsou výborná…
Jaká jablka? Nejlépe s červenou slupkou
O jablkách v županu ví snad každý a leckdo je i ochutnal, ale slyšeli jste už o těstíčku s vaječným likérem? Vlastně se příliš neliší od tradičních receptur, protože obsahuje mouku, mléko, žloutky, trochu cukru a zmíněný likér. S kousky jablek uvnitř; ideální jsou šestiny nebo osminy. Vyplatí se je samozřejmě zbavit jádřince, ale slupku z nich raději neloupejte. Je-li jejich dužnina příliš moučnatá, mohla by se při následné tepelné úpravě rozpadnout, což je nežádoucí. Výsledkem musí být kompaktní šťavnaté kousky, jejichž chuť ještě zvýrazní finální toping, například v podobě griotky, čokoládové polevy anebo již zmíněného vaječného likéru. Možností se nabízí mnoho. A použijete-li jablka se slupkou červenou, budou takto upravené kousky ještě velice atraktivně vypadat. Opravdu se na srdce doslova směje. Tak dobrou chuť!
Jak na to krok za krokem:
Z proseté hladké mouky, mléka, oddělených žloutků, vaječného likéru, špetky skořice a části cukru vypracujte hladké těstíčko a zvolna do něj zapravte vyšlehaný tuhý sníh z bílků. Hmota se díky tomu příjemně vylehčí. Omytá jablka zbavená jádřinců nakrájejte na šestinky nebo osminky, jednotlivé výseče postupně obalujte v připraveném těstíčku a smažte je v rozpáleném oleji dozlatova. Hotové kousky pokládejte na papírový ubrousek, aby odsál přebytečný tuk. Smažená jablíčka podávejte přelitá čokoládovou polevou, vaječným likérem a s kopečkem šlehačky, kterou můžete ještě zakápnout pro větší efekt griotkou.