HOBBYMANIE(5)

Kapří rolované bifteky se slaninou a houbovou omáčkou

Rybími kotouči v dávkování dle našeho receptu se dostatečně zasytí celá čtyřčlenná rodina. Nejste-li příznivci houbových specialit, potom zkuste jiný druh omáčky místo hříbkové smetanové, ale vězte, že se o hodně připravíte!

Co budete potřebovat pro kapří bifteky s houbovou omáčkou:
4 porce: 800 g filetů z kapra, sůl, drcený černý pepř, drcený kmín, 200 g anglické slaniny; alobal, olej nebo sádlo na pánev; houbová omáčka: hrst sušených hub (ideální jsou hříbky), 100 g másla, 1 cibule, polohrubá mouka, 250 ml sladké smetany, sůl, mletý bílý pepř; na dohotovení: plátky citrónu, zelená petrželka, pár proužků kapie

Jak na to krok za krokem:

1) Kapří filet rozdělte nožem na proužky široké cca 2,5 cm a posypejte je rovnoměrně ze všech stran směsí soli s drceným pepřem i kmínem (výborný je citrónový pepř). Postupně od středu pak stáčejte jeden za druhým na prkénku do podoby kotoučů a zároveň rybí kousky prokládejte stejně širokými proužky anglické slaniny (poslední vnější otočku tvoří rovněž slanina).

2) Každý úhledně stočený biftek stáhněte po obvodu delším pruhem složeného alobalu a všechny zprudka opečte v pánvi na rozehřátém oleji či sádle, aby se ryba zatáhla a nepustila šťávu. Zapečený kotouč opatrně překlopte na druhou stranu, lehce stáhněte oheň a maso dopečte. Případně kousky vložte na chvilku v pekáčku do vyhřáté trouby.

3) V předstihu připravte houbovou omáčku: Sušené houby jemně rozdrťte (můžete v chopperu), zalité horkou vodou cca 10 minut povařte a nechte vše zvolna zchladnout. V kastrůlku na rozehřátém másle nechte zesklovatět jemně nasekanou cibuli a zaprašte ji moukou.

4) Dobře vymíchanou světlou cibulovou jíšku nařeďte houbovým vývarem s drcenými nabobtnalými houbami a vše zvolna provařte. Omáčku dále zjemněte smetanou, ochuťte ji solí a bílým pepřem. Rozdělte ji pak na nahřáté talíře, přidejte připravené kapří bifteky a porce dozdobte plátky citrónu, snítkou petrželky a proužky kapie. Jako příloha se hodí různě upravené brambory včetně hranolků, pečivo či rýže.

Tento recept jsme převzali z vánočního vydání časopisu Knihovnička Recepty 12/2015. Najdete v něm desítky receptů s podrobnými fotonávody na vánoční cukroví tradiční  i neobvyklé, samozřejmě nechybí ani předpisy na (nejen) štědrovečerní jídla z ryb.
Časopis je k dostání v českých i slovenských trafikách, pohodlně z domova a navíc se slevou si ho ovšem můžete objednat stejně jako archivní čísla ZDE

 

Napsat komentář