HOBBYMANIE(5)

Krajové recepty: Slováckými beleši podle naší babičky potěšíte každého

„Recept na Vracovské beleše mám od své babičky,“ říká Hana Raiskubová, která pro vás připravila i fotopostup jak na to krok za krokem. „ Učila mě je péct už jako malou holku a já je dodnes podle jejího rozpisu alespoň jednou za měsíc připravuji. Moje rodina si beleše z moravského Slovácka zamilovala. Pečou se totiž na rozehřáté plotně na kamnech na sucho – tedy bez jakéhokoli tuku. Zvládnete je ale i na pánvičce na „obyčejném“ sporáku. Babička mi vždycky dávala při jejich pečení cenné rady. Třeba, že těsto na beleše je dobré alespoň dvakrát promísit, aby se do něj zapracovalo co nejvíce vzduchu a beleše byly krásně nadýchané. Když je pak potřete peroutkou rozehřátým sádlem a povidly, ideálně domácími, a nahoru posypeme vrstvou

Recept pro vás připravila Hanka Raiskubová

máku s moučkovým cukrem, nebude chtít vaše rodina už možná na sladký oběd nic jiného…“

Ingredience:

1 kg hladké mouky
1 kostka kvasnic (42 gr.)
6 dcl mléka (pokud se vám těsto bude zdát tuhé, můžeme malinko přidat)
15 lžiček krystalového cukru
4 vejce
½ kostky Hery
½ dcl oleje
špetka soli
sádlo na pomazání hotových belešů – asi 150 gr.
kelímek povidel
mák + mletý cukr na posypání belešů po upečení – rozhodně nešetříme (smícháme zhruba v poměru 2:1)

Postup:

Do velké místy proseju přes síto hladkou mouku, aby byla krásně nakypřená. Osolím, přidám 1 celé vejce a 3 žloutky (pokud dáte vejce všechna celá, bude těsto tuhé), rozpuštěnou Heru pokojové teploty, půl deci olej a vykynutý kvásek. Ten si připravím tak, že ve vlažném mléce rozpustím cukr a po rozmíchání rozdrobím droždí. Nechám v teple cca 15 minut kynout. Až má kvásek pěknou „čepici“, vyliju do těsta . To pak mícháme tak dlouho, až se krásně odlepuje od stěn mísy. Necháme přikryté utěrkou v teple hodinu kynout, poté přemísíme a těsto musí kynout další zhruba ¾ hodiny.

Náš tip: všechny suroviny na kynuté těsto by měly mít pokojovou teplotu, jinak těsto špatně kyne. Mléko ani rozpuštěná Hera nesmí být příliš horké, stejně tak vajíčka právě vytažené z ledničky.

Z vykynutého těsta vykrajujeme velkou lžící bochánky, které klademe na pomoučený vál. Bochánky těsta pak posypeme malinko hladkou moukou, aby se těsto nelepilo. „Zabalíme“ podobně jako třeba plněné Honzovy buchty a necháme na vále dalších 20 minut kynout. Mezitím si rozpálíme plotýnku na sporáku a rozehřejeme pánev, na které budeme beleše péct. Naše babičky je pekly na kamnech, jsou ale vynikající i takto. Nakynutý bochánek těsta roztáhneme prsty, až vznikne asi 10 cm velká placka, vysoká zhruba 1,5 cm. Dáme nasucho na rozpálenou pánev a pečeme zhruba 1-2 minuty z každé strany. Ještě teplé beleše potíráme rozpuštěným sádlem, potřeme povidly a posypeme mákem.
Z tohoto množství uděláte cca 50 ks vracovských belešů. Dávku nesnižujte, jsou totiž tak výborné, že určitě zmizí do večera z talíře. Ať vám tento recept z kraje vína a folkloru chutná…

Napsat komentář