HOBBYMANIE(5)

Kuriozity: Na co lákají květiny hmyz? Na kafíčko i na mužíčky s pindíkem!

Nejdůležitější je rozmnožovat se. Ve zvířecí říši najdeme spoustu kuriózních způsobů, jak samci lákají samičky (a naopak). Květiny to mají o krapet těžší. Potřebují k opylení svých květů prostředníky v podobě hmyzu. Jak ho přivábit? Zkoušejí to různě: Taková vánoční hvězda švindluje tím, že kolem svých drobných kvítků zbarví list tak, aby vypadaly ony jako nádherné květy. Našli jsme pro vás ale dva opravdu neobvyklé způsoby, jak na to.

Některé květiny lákají včely na „kafíčko“

Květy některých rostlin vylučují kofein, který posiluje paměť včel natolik, že se pak snáze rozvzpomenou, kde jim chutnal sladký nektar nejvíc. Tím ovšem neslouží jen hmyzu, ale i sobě: Zajišťují si tak lepší opylení. Zjistili to vědci z univerzity v Newcastlu (VB), kteří zkoumali, co včelám pomáhá vracet se opakovaně k určitým druhům rostlin. Nejvíce kofeinu vyprodukuje ve svých květech kávovník (viz foto) a vědci spočítali, že jediný keř by vystačil na hrnek instantní kávy. Kofein nicméně produkují i květy některých citrusů.

Orchidej vábí hmyz na mužíčky s „pindíkem“

Opičí orchidej (Orchis simia), tak se také tomuto vstavači říká. Roste v Anglii (hrabství Kent), kde byl roku 1777 objeven, ale od té doby ho ubývalo, až téměř vyhynul. Mimo jiné díky bizarnímu vzhledu jeho kvítků, jež se otevírají shora dolů a připomínají chlupaté opice s ocásky.

Naštěstí se podařilo v roce 1955 objevit louku, kde se orchidej dochovala, s nasbíraných semen odborníci přivedli na svět spousty nových rostlin a druh byl díky tomu zachráněn. Samozřejmě se vrátil i na původní louku, místní zemědělci si toho nesmírně považují a o orchideje průběžně pečují.

Chcete někoho obdarovat květinou? Rozvoz květin po všech městech ČR zajistí firma KvětinyOnline.cz

Napsat komentář