Mlsání

Meruňkové sedmikrásky z kynutého těsta

Můžete být stoprocentně jistí, že s těmito kynutými meruňkovými kopretinami sklidíte úspěch přímo fenomenální a o vašem pekařském a cukrářském umění se brzy dozví veškeré blízké i vzdálené okolí. Čiňte se tedy!

Možná nad tímto receptem mávnete rukou, že je to práce pro hračičky, kteří mají spousty volného času. Proč ale nepřipravit doma alespoň jednou za čas pro všechny malé i velké pořádné překvapení?!

Co budete potřebovat pro glazované meruňkové sedmikrásky:

1 kostka čerstvého droždí,
3 lžíce cukru,
400 g hladké mouky,
200 ml mléka,
špetka soli,
1 vejce,
2 žloutky,
100 g másla;
náplň:
meruňky (čerstvé nebo kompotované),
200 g měkkého tvarohu, 1 žloutek,
2 až 3 lžíce krupicového cukru;
na potření:
1 žloutek,
1 lžíce mléka;
glazura na dohotovení:
12 lžic moučkového cukru,
2 lžíce mléka,
citronová šťáva dle potřeby

Postup:

  1. 6. Kolečka na plechu s papírem nařízněte po obvodu 7x až 8x nožem (viz foto), nechte je dokynout a v každém vytlačte dnem skleničky důlekBěžným způsobem připravte kvásek: Do misky rozdrobte droždí a utřete je s 1 lžící cukru a 1 lžící hladké mouky. Kašičku zřeďte 3 lžícemi vlažného mléka, vše vymíchejte a nechte v teple vykynout.
  2. Zbylou mouku promíchejte v míse se zbývajícím cukrem i solí, přilijte vzešlý kvásek, prošlehané vejce i žloutky, rozehřáté vlažné máslo a ohřátým mlékem zadělejte hladké lesklé těsto. Dobře vypracované nechte pod fólií či utěrkou v teple řádně vykynout.
  3. V mezičase připravte meruňky a náplň: Čerstvé plody spařte horkou vodou, oloupané rozpulte a zbavte pecky. Kompotované nechte důkladně vykapat. Tvaroh vymíchejte v misce dohladka s odděleným žloutkem a dle chuti přidejte cukr.
  4. Vykynuté těsto přeložte na pomoučený vál, lehce je rukou přehněťte a vyválejte z něj plát silný 1 cm, ze kterého vypíchne kruhovou vykrajovačkou o průměru 8 až 10 cm kolečka. Každé nařízněte po obvodu několikrát nožem (viz postup), ale středy ponechte volné! Takto upravené terčíky přeložte na plech s papírem na pečení a ponechte mezi nimi větší rozestupy. Je třeba je nechat dokynout (cca 10 minut) a také při pečení nabydou značně na objemu. Ve středu každého pak vytlačte dnem skleničky plochý důlek, který naplníte ochuceným tvarohem a náplň přiklopte polovinou meruňky. Okraje (okvětní lístky) potřete žloutkem rozšlehaným s mlékem a v troubě vyhřáté na 180 °C květy upečte dorůžova (cca 15 až 20 minut). Hotové nechte na plechu vychladnout.
  5. Na dohotovení připravte glazuru: Jemně prosátý moučkový cukr utřete v misce s mlékem a konzistenci polevy upravte citrónovou šťávou. Zvolna roztékavou hmotu rozetřete na okvětních plátky na zchladlých květech a nechte vrstvu ztuhnout.

Tento recept jsme pro vás vybrali ze srpnového vydání časopisu Knihovnička Recepty 8/2016

Fotogalerie
7 fotografií

Komentáře