Mlsání

Mírně opilé řezy: Vyzkoušejte gin and tonik řezy s ledovou polevou

Nápoj, který v těchto ledových řezech použijete, má zajímavou historii. Gin, jako řada jiných alkoholických nápojů, byl původně namíchán pro medicínské účely. Jistý Dr. Sylvius, vlastním jménem Franciscus de la Boie, který jej na univerzitě v holandském Leidenu v roce 1650 vynalezl, totiž hledal levný medikament na ledvinové potíže. Smíchal nakonec olej z jalovcových bobulí s obilným destilátem a malý zázrak byl na světě.

Panáka čistého ginu si dopřeje málokdo, ale v kombinaci s hořkým tonikem jde o jeden z nejoblíbenějších nápojů. Slovník praví, že Gin & Tonic je tzv.  higball koktejl (v barmanském slovníku nápoj, ve kterém nealkoholická složka převažuje nad alkoholem) nalévaný přes led. Ozdobený bývá obvykle limetkou či citrónem, případně plátkem salátové okurky a množství ginu v něm záleží na chuti, zpravidla se pohybuje mezi 25 až 50 %. Ještě v menším měřítku je tento nápoj zastoupený v řezech, jež vám nyní nabízíme, ale jedno je jisté: Jsou fantastické! Gin se zde přidává nejen do těsta, ale především je zastoupený v ledově polevě, kterou se moučník na samý závěr polévá.

Ingredience pro Gin & tonic řezy s ledovou polevou:
250 g másla, 200 g krupicového cukru, 2 lžičky vanilkového cukru, 4 vejce, 1,5 lžíce jemně strouhané limetkové kůry, 400 g hladké mouky, špetka soli, 2 lžičky kypřicího prášku do pečiva, 3 lžíce mléka, 50 ml ginu, šťáva z 1 limetky; glazé: 250 g moučkového cukru, 5 lžic ginu, vymačkaná šťáva z l limetky, tonik dle potřeby; ledová poleva: 250 g moučkového cukru, 2 až 3 lžíce ginu; na dohotovení: limetka nakrájená na plátky, lístky čerstvé meduňky nebo máty

Jak na to (podrobný fotopostup najdete i v galerii pod článkem ▼▼▼)

V míse robotu vyšlehejte měkké máslo s cukrem včetně vanilkového a postupně do pěny zašlehejte celá vejce s nastrouhanou limetkovou kůrou. Zvlášť promíchejte hladkou mouku se solí i práškem do pečiva a v hrnku slijte mléko s ginem a limetkovou šťávou. Sypkou směs vmíchejte po lžících střídavě s tekutou do máslového základu (obrátky robotu snižte na minimum), propracované těsto rozetřete do pekáčku cca 32 x 23 cm s listem papíru na pečení na dně a buchtu v troubě vyhřáté na 175 °C upečte (cca 35 až 40 minut, v závěru pečení je nutná zkouška špejlí).
Mezitím připravte glazé: Moučkový cukr smíchejte s ginem, limetkovou šťávou a tonikem (dle potřeby). Upečený horký základ propíchejte několikrát špejlí a tekutinou ho zvolna polijte. Než vychladne, připravte polevu: Do jemně prosátého moučkového cukru vmíchejte po lžících gin a obsah misky třete vařečkou tak dlouho, až získáte polotekutou hladkou hmotu. Zchladlý základ rozdělte na řezy a jejich povrch vymíchanou polevou přetřete. Nakonec každý kousek odzdobte plátkem limetky a zeleným lístkem.

Náš tip:
Holdování alkoholu v zaměstnání a také v armádě bývá zpravidla zakázáno, nicméně díky ozbrojeným silám, jež bývaly v 18. století součástí Britské Východoindické společnosti, se pití ginu s tonikem rozšířilo na celém světě. Tonik totiž obsahuje chinin, který sloužil jako prevence proti malárii. A protože byl příliš silný a tedy i hořký, ředil se ginem.

Autor:  -řís-

 

Fotogalerie
9 fotografií

Komentáře