HOBBYMANIE(5)

Oblíbená domácí klasika: Čočka nakyselo, 4 porce za 45 korun!

Umíte čočku nahusto správně připravit? Potom byste měli vědět, že se k ní, stejně jako k většině jiných luštěnin, nepřidává česnek. Pouze se uvařená doměkka ve vodě, v níž bobtnala, zahušťuje cibulovou jíškou (viz recept) a po následném provaření se dochucuje solí, černým pepřem a octem.

A pokud snad máte pocit, že jsme vám neprozradili nic nového, potom možná vezmete zavděk nápaditým aranžmá, kterým se můžete při přípravě jednotlivých porcí inspirovat. Určitě zaujme zejména děti! Samozřejmě obsahuje tradiční klobásu a vejce natvrdo, byť v míře o poznání skromnější (zbytek můžete servírovat zvlášť). A na dozdobení použijte pár proužků červené papriky, lístky petržele a očka zvýrazněte bazalkovým pestem.

Bezva finta: Z koleček klobásy či silného párku ve střívku vzniknou při opékání na pánvi v troše oleje nebo sádla prohnuté kloboučky, z nichž vytvoříte při nápaditém dekorování porcí na talířích ouška a nos. A ještě jedna rada: Čočku zalitou studenou vodou v průběhu bobtnání nemíchejte, údajně se při následném vaření nepřipálí ke dnu. Totéž se často traduje také o rýži…

Co budeme potřebovat:

500 g velkozrnné čočky 1,5 l vody 2 lžíce sádla 2 cibule 1 lžíce hladké mouky sůl a ocet dle chuti 1 silný párek nebo pikantní klobása 1 vejce uvařené natvrdo

Jak na to:

Čočku pečlivě přeberte, přelijte studenou vodou a nechte ji nabobtnat (lze i přes noc). Vodu pak neslévejte, ale čočku v ní uvařte téměř doměkka. Mezitím zpěňte na rozehřátém sádle jemně nasekanou cibuli a zaprašte obsah pánve hladkou moukou. Cibulovou jíšku za stálého míchání osmahněte (nepřipalte ji!) a po odstavení a mírném zchladnutí ji vmíchejte do měkké vroucí čočky. Za stálého míchání vše provařte (čočka se zahustí) a ochuťte solí, pepřem a octem. Čočku podávejte s nasucho opečenou klobásou či párkem a natvrdo uvařenými vejci, případně porce na talířích dekorativně naaranžujte (viz snímek).

 

Uložit

Napsat komentář