HOBBYMANIE(5)

Patchwork oživí interiér a nikdy neomrzí

Slovo patchwork pochází z angličtiny. Patch znamená v překladu záplata, work práce. Patchwork by se dal volně přeložit jako „vyrobeno ze záplat“ nebo také záplatování. Spojování kousků látek má za výsledek působivou mozaiku. Zužitkujete tak nepotřebné kousky látek, které vznikají při běžném šití, a ušetříte nemalé peníze. Zdatnější zvládnou i závěsy se záclonami.

Co na patchwork potřebujete?

I když se po druhé světové válce zdálo, že je patchwork dávno minulostí, v poslední době zájem o tuto textilní techniku opět prudce vzrůstá. Obrovsky populární je nejen v Americe a Evropě, ale třeba také ve vzdáleném Japonsku. Zatímco původně se jednalo výhradně o ruční práci, dnes se patchwork tvoří většinou na šicích strojích. Někteří výrobci začali dokonce dodávat na trh speciální šicí stroje, na nichž se dají prošívat i velmi rozměrné deky. Patchworku se věnuje i celá řada specializovaných módních návrhářů, pod jejichž rukama vznikají pestré patchworkové kolekce. V dnešní době se patchwork vyrábí spíše z nových látek, speciálně navržených pro tuto kreativní techniku. Většinou bývají ze stoprocentní bavlny.

Pořiďte si guilt

K čemu se patchwork nejčastěji používá? Především k výrobě quiltů, z nichž vznikají působivé dekypřehozy či polštáře. O co přesně jde? O prošívání více vrstev do jedné. Patchworku lze ale využít i při výrobě batohů, teplých bundkabátů, šál a jiných oděvních doplňků. Garantujeme vám, že pokud se do patchworku pustíte, vytvoříte si na něm závislost. Koníček, který zase tolik nestojí, se navíc může stát i zdrojem příjemných příjmů.

Jak na patchworkový přehoz?

Nejprve si připravte látky a slaďte jejich barvy. Ve specializovaném obchodě zakupte patchworkové pravítko, kulatý řezák a speciální řezací podložku. Komu se nechce investovat do pomůcek, postačí mu obyčejné nůžky, pravítko a tužka. Pak už stačí mít jen šicí stroj a žehličku. Pusťte se do stříhání pruhů, ze kterých poté tvořte geometrické tvary – čtverce, trojúhelníky nebo kosodélníky. Každý řez musí být krásně rovný a látka by se neměla třepit.

Pak přichází na řadu matematika. Měřte na milimetry přesně, aby vše lícovalo. Začněte jednodušším tvarem a menší velikostí, kde se vám rozměry čtverců budou dobře počítat. Jednotlivé čtverce musí být vždy o kousek větší. Zhruba 1,5 cm totiž vezmou přídavky na založení při samotném šití. Poté čtverce rozložte a poskládejte do kompozice. Vše si raději nafoťte. Následuje sešívání do pruhů, přičemž neustále vyrovnávejte podél společné hrany. Pomoci si můžete i sešpendlením. Rozstříhejte nit mezi jednotlivými dvojicemi čtverců a ty sešijte k sobě. Švy rozžehlete, sešpendlete jednotlivé řady a ty opět sešijte, až vznikne krásný výsledný produkt.

Tip: pokud se hodláte do techniky patchworku pustit, na internetu naleznete celou řadu výukových videí a návodů, jak na to. Můžete se také přihlásit do některého z patchworkových klubů, které vznikají po celé republice. Pořádají nejen výstavy, ale také přednášky a školení pro zájemce o tuto techniku. V neposlední řadě se dají zakoupit výukové knihy v téměř každém knihkupectví. Obliba patchworku v posledních letech neustále roste. Svébytnou uměleckou techniku lze dokonce obdivovat v předních světových muzeích a galeriích.

Autorka: Hana Raiskubová

 

 

 

Napsat komentář