HOBBYMANIE(5)

Pěstujeme durman: Co dělat, když se andělským trumpetám nedaří

Proto hned v úvodu první rada: Pokud se chystáte tuto vytrvalou okrasnou rostlinu pěstovat a máte malé děti, pak raději svůj záměr odložte na pozdější dobu. Durman i jeho semena jsou jedovatá. Obsahují nebezpečné alkaloidy i atropin, působí halucinogenně. Řadu drogových experimentátorů už stálo jejich požití život. Zvýšená opatrnost je tedy zcela na místě.

Proč se vašemu durmanu nedaří?

Když se do pěstování durmanu pustíte, pamatujte, že jde o mohutnou rostlinu a volte proto odpovídající květník. Jako substrát postačí běžná zemina pro balkonové květiny, obohatit ji můžete o granulovaný hnůj. Durmanu svědčí polostín, kde bude hojněji a déle kvést.  Jednou týdně se vyplatí ho přihnojit, aby nasadil co nejvíce květů.
Může se stát, že přes všechnu snahu vám rostliny začnou chřadnout. Nejčastější chybou začátečníků je přelévání, zatěžující kořenový systém. Vody však potřebuje hodně, musíte tedy odhadnout, kdy mu ji dopřát, respektive si o ni sám řekne ve chvíli, když se jeho listy začnou ohýbat dolů, je nejvyšší čas!
Durmany také napadá několik druhů škůdců, například třásněnky, molice nebo svilušky. Napadené rostliny ošetříte vhodným postřikem. Za horkých dnů rostlinu občas osprchujte, což poslouží i jako prevence proti sviluškám.
Durmany nejlépe přezimují na světlém a chladném místě, například v garáži nebo hale. Před tím jim zkraťte větve, nebojte se, na jaře vyrazí nové a mohutnější. Ideální teplota pro přezimování je 8 až 10 °C, zálivku omezte na minimum. Po zimě rostlinu případně vyjměte z kořenáče, sestřihněte kořínky a přesaďte ji do většího.

Autor a foto: -jav-

Napsat komentář