Mlsání

Recept na dort Othello aneb ve jménu žárlivého mouřenína

FOTONÁVOD: William Shakespeare při psaní své slavné hry určitě netušil, že důvěřivý vražedník Othello bude mít jednou dokonce svůj dort, zatímco uškrcená nevinná Desdemona se nikdy žádného pamlsku nedočkala. Dort Othello lze připravit na mnoho způsobů, my pro vás máme recept, který pochází ze Středomoří.

Podstatu dortíku tvoří piškot, jehož základ je vyšlehaný s rozehřátou bílou čokoládou. A aby toho nebylo málo, ve směsi sypkých přísad mají nezastupitelné místo voňavě opražené a slupek zbavené nastrouhané lískové oříšky. Zajímavá je samozřejmě i náplň tvořená pomerančovou marmeládou, ale nahradit ji lze bez obav meruňkovým džemem.

 Co budete potřebovat pro dort Othello s ovocným želé:

otel-01
Ingredience pro dort Othello

125 g másla, 200 g krupicového cukru, 100 g bílé čokolády, 3 vejce, 300 g hladké mouky, 100 g jemně nastrouhaných opražených lískových oříšků, 2 lžičky kypřicího prášku do pečiva, 80 ml mléka (dle potřeby); na svlažení korpusu: 6 až 8 lžic koňaku (brandy, tuzemák); želé vložka: pomerančový nebo meruňkový džem, 4 plátky želatiny, 3 lžíce vody; poleva: 100 g másla, 150 g hořké čokolády, 120 g moučkového cukru; na dohotovení: 50 g čokoládové rýže

Postup jak na to krok za krokem:

  1. Měkké máslo vyšlehejte s cukrem (nemusí se zcela rozpustit) a metlami šlehače do pěny zapracujte rozehřátou čokoládu. Po jednom do základu dále zašlehejte rozklepnutá vejce. Zvlášť promíchejte mouku s jemně nastrouhanými, v suché pánvi opraženými a tmavých slupek zbavenými lískovými jádry i s práškem do pečiva a směs zvolna zapracujte stěrkou do vyšlehané pěny spolu s mlékem (dle potřeby). Ne příliš řídké těsto nalijte do formy o průměru 22 až 24 cm vyložené papírem na pečení a korpus při 170 °C upečte (cca 40 až 50 minut, nutná zkouška špejlí). Hotový nechte ve formě 5 minut vydýchat, uvolněte ho pak a nechte ho zcela vychladnout.
  2. Nastříhané želatinové plátky namočte v troše vody a nabobtnalé opatrně rozehřejte. Džem přiveďte v žáruvzdorné misce v mikrovlnce k varu a po krátkém zchladnutí do něj vmíchejte želatinu. Hmotu nechte za občasného promíchání zvolna chladnout. V mezičase skrojte rovně zchladlý korpus (odkrojte vypouklé bříško) a celý 2x prokrojte. Získáte 3 kruhové pláty. Spodní uložte zpět do formy či ráfku, svlažte ho alkoholem a rozetřete na něj polovinu vlažného želé. Přiložte druhý piškotový plát a postup zopakujte. Složený korpus uložte v chladu, želé v mezivrstvách musí ztuhnout.
  3.  Bok ztuhlého dortíku potřete po vyjmutí z formy džemem a připravte čoko hmotu na finální úpravu: V misce rozehřejte máslo s nalámanou čokoládou, přidejte jemně prosátý moučkový cukr a utřete vše dohladka. Konzistenci hmoty upravte přídavkem dalšího cukru, musí se dobře roztírat. Povrch celého dortíku jí pak pomocí špachtle upravte. Než hmota ztuhne, dozdobte ji otisky bříškem lžíce a bok obsypejte čokoládovou rýží. Opět vše nakonec nechte v chladničce ztuhnout.

Tento recept jsme převzali ze srpnového vydání časopisu Dortománie/2016

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Fotogalerie
11 fotografií

Komentáře