Bydlení

Rosí se vám okna? Jak na vlhkost v bytě

Také se vám při každém vaření polévky nebo pověšení tří vlhkých ručníků na prádelní sušák okamžitě zarosí okna? Nepanikařte. Většinou není nutné volat hned domů drahé specializované firmy nebo dokonce uvažovat o nákladné výměně oken.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]V praxi většinou postačí dodržet pár jednoduchých zásad a vlhkost v bytě snadno snížíte. Kdo neměl ve škole problém s fyzikou, ten ví, že i takové obyčejné rosení oken v bytě s ní velmi úzce souvisí – zejména na podzim a v zimě, kdy se méně větrá.

Kdy volat odborníka

Vzdušná vlhkost v domácnosti se kondenzuje na povrchu chladného okenního skla a stéká dolů. Pokud se vám voda sráží v prostoru mezi dvěma okenními tabulkami nebo i na rámu, kování a tzv. ostění, pak jde o problém, který nejspíš výměnou oken nebo zásahem odborníka skutečně skončí. Může jít totiž o porušený okenní profil nebo špatné těsnění. Když se vaše okno rosí pouze zevnitř, budete nejspíš muset nahradit špatné izolační dvojsklo. V dalších případech pak většinou postačí držet se osvědčených rad odborníků.

Rada č. 1: Větrejte

Nechcete investovat desetitisíce korun do výměny oken? Nejzákladnější a nejúčinnější metodou, jak zabránit loužičkám vody na okenních parapetech, stékajícím po zdi, nebo dokonce odpadávání kusů vlhké omítky,  je větrání. Otevřít na pár minut několikrát denně okno dokořán zvládnou i ti, kdo mají pravidelně na teploměru 25 st. Celsia nebo chodí věčně po bytě v teplých „sibiřkách“ a huňatém svetru po kolena. Nedá se nic dělat, krátké intenzivní a hlavně pravidelné větrání je zásadní prevencí proti rosení oken. Navíc velmi účinné. Když máte možnost otevřít i další okno,  aby se v bytě na chvíli projevil průvan, zvolili jste ideální způsob větrání. Nebojte se, že vám s vlhkým vzduchem uteče z bytu i draze zaplacené teplo. Stěny se totiž za tak krátkou dobu téměř vůbec neochladí.

Rada č. 2: Používejte digestoř

Máte-li v kuchyni nad varnou plochou digestoř, tedy odsavač par, máte částečně vyhráno. Jestli zbývá ještě prostor a dosud nejste šťastnými majiteli tohoto zařízení, zvažte jeho koupi. V opačném případě alespoň zakrývejte hrnce při vaření pokličkami. Vzdušnou vlhkost se snažte omezit také tím, že nebudete věšet na sušáky, umístěné různě po bytě, prádlo čerstvě vytažené z pračky.

Rada č. 3: Zavírejte dveře při koupání

Máte ve zvyku relaxovat ve vaně naplněné vodou po okraj nebo se dlouze sprchovat horkou vodou, až je kolem vás páry jako v sauně? Na tento rituál také zapomeňte, když vás doma trápí zarosená okna. Vlhkost v bytě omezte všemi možnými způsoby, např. i tím, že budete dveře od koupelny pečlivě zavírat. V nejvlhčí místnosti v domě se také doporučuje nainstalovat odvětrávání. Pořiďte si do bytu pohlcovače vlhkosti, případně i meteostanici. Budete tak mít jasný přehled, zda vlhkost nepřekročila doporučených 50 procent.

Ideální teplota v bytě: 21 stupňů Celsia

Větrání je, jak jsme si už připomněli, pravidlo č. 1, hned po něm přichází na řadu topení. Odborníci doporučují, aby se teplota v bytě pohybovala okolo 21 st. Celsia. Vyšší totiž zabrání kondenzaci. Stejně tak nezapomeňte, že je potřeba nechat vzduch volně cirkulovat. Také nábytek by měl být rozestavěný minimálně 5 cm od zdi.

Autorka: Hana Raiskubová

 

 

 

 

 

 

 

 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Fotogalerie
3 fotografie

Komentáře

Vložit komentář

Klikněte sem pro vložení komentáře