Mazlíčci

Uvažujete o morčeti?

Featured Video Play Icon
VIDEO: Dospělá morčata dosahují délky 20 až 36 cm a váhy okolo kila až kila a čtvrt, po světě však už chodili i macíci s úctyhodnou váhou takřka dvě kila. Mláďata se mohou od matky odstavit mezi čtvrtým a šestým týdnem života.Dospělá morčata dosahují délky 20 až 36 cm a váhy okolo kila až kila a čtvrt, po světě však už chodili i macíci s úctyhodnou váhou takřka dvě kila. Mláďata se mohou od matky odstavit mezi čtvrtým a šestým týdnem života.

Jde o zvíře společenské, jemuž je třeba věnovat náležitou pozornost, aby nechřadlo. Samičky se dokonce doporučují chovat ve skupině. Opak platí u samců, kde při soužití často dochází ke rvačkám. Péči byste měli věnovat jeho drápkům, které mají tendenci přerůstat, a zubům. Pokud nedochází k jejich dostatečnému obrušování, morče ztratí schopnost přijímat potravu a vše může skončit tragicky. Dlouhé drápky také nadělají víc škody než užitku, proto je pravidelně zastřihujte, případně poproste o tento úkon vašeho zvěrolékaře.

Jestli uvažujete o morčeti jako domácím mazlíčkovi pro vaši rodinu, výběr nebude jednoduchý, vyznat se v jednotlivých plemenech je totiž takřka věda. Pro hladké morče hovoří krátká a hustá srst, která dobře přiléhá k tělu, tudíž předpokládá menší péči. Škála barev je pestrá od bílé po černou včetně strakatých zbarvení s kombinací bílé, černé či rezaté. V případě, že zatoužíte po morčeti výstavním, patrně sáhnete po dlouhosrstých plemenech. Zvlášť atraktivně vypadá šeltie, jejíž srst dorůstá do délky asi 20 cm a spadá za ušima podél těla volně dolů, kde tvoří přirozenou vlnu. Podobný vzhled s korunkou na hlavě má coronet. Přejete-li si morče „kudrnaté“ s prameny jako spirálky, musíte počítat i s mírně krepovitou srstí. V této kategorii nejspíš zvolíte merino nebo texla.

Více o morčatech i dalších domácích mazlíčcích najdete na:

 

Fotogalerie
2 fotografie

Komentáře

Vložit komentář

Klikněte sem pro vložení komentáře