HOBBYMANIE(5)

Rýmovník

Rýmovník neboli Plectranthus amboinicus je velmi nenáročná pokojová rostlina, která je vzdálenou příbuznou hluchavky. Jeho pěstování je velmi snadné – stačí mu světlé místo a voda. S vodou je dobré to nepřehánět, protože rostlině škodí přelévání. Pokud se na listech objeví hnědé tečky, znamená to, že rostlinu přeléváme. Zdravá rostlina má silné stonky a sytě zelenou barvu. Pokud jsou stonky Vašeho rýmovníku dlouhé a tenké, rostlina má málo světla.

A ačkoliv má ráda světlo, přímé sluníčko jí také škodí, což poznáme podle zaschlých krajů listů. Z jednoho rýmovníku si poté snadno vytvoříte další sazeničky tak, že natrhané listy dáte do vody, a když začnou pouštět kořínky, zasadíte je. Do cca 1 měsíce máte z 1 lístku novou mladou rostlinku.

Kromě zalévání a sluníčka je ještě jedna věc, na kterou musíte u rýmovníku dát pozor, a tou je mráz. Rostlině nesvědčí mrazivé počasí, nekupujte tedy sazenice v zimě, když vás čeká dlouhá cesta domů a ani nekupujte sazenici na trzích v zimních měsících. Stejně tak dávejte rýmovník z okna pryč, když v zimním období větráte.

Rýmovník má velkou škálu využití, z nichž to nejznámější je, jak již název rostliny napovídá, na rýmu. Při začínající rýmě je rýmovník tou pravou přírodní a efektivní cestou. A je jen na Vás, který způsob využití si vyberete. Někdo si utrhne lístek, promne mezi prsty a poté inhaluje výrazné aroma. Jiní si tekutinu z listu namažou pod nos. A někteří si list dají přímo do nosu. Výborné na listech je to, že vydrží dlouho čerstvé. Takže si je můžete natrhat do práce a i po několika dnech Vám udělají službu. Čaj z rýmovníku pak pomáhá například při zánětu dutin, kdy Vás naopak bude trápit rýma, která se nechce spustit. Čaj uděláte jednoduše tak, že lístky rýmovníku zalijete vodou, ideálně přidáte citron a med a rýma na sebe nenechá dlouho čekat.

Jako prevenci proti nachlazení a celkově na posílení imunity výborně poslouží sirup z rýmovníku. Receptů je na internetu velké množství. Já mám osvědčený následující postup. Otrháte 20 lístků a vložíte do hrnce. Přidáte nakrájený citron a pomeranč (oboje zbavené kúry) a zalijete převařenou teplou vodou. Vše promícháte, přikryjete poklicí a necháte 24 hodin odstát. Druhý den směs přecedíte a vařením zredukujete na hustější směs. Dochutíte medem, dáte do zavařovací sklenice a máte hotovo. Každý den pak užíváte 1-2 lžíce sirupu, zbytek uchovávejte v lednici. Pokud budete rýmovník pravidelně otrhávat, bude bohatší na listy a než Vám sirup dojde, bude mít Vaše rostlina potřebné množství na nový sirup.

Kromě výše zmíněného však rýmovník pomáhá, aniž byste jej otrhávali či z něj něco vařili. Aroma z této rostliny totiž odpuzuje komáry, a tedy stačí mít u okna v ložnici tuto rostlinu a můžete bez obav spát při otevřeném okně bez otravné noční návštěvy.

 

 

 

Soňa J.

Zdroj Foto: Fotobanka

Napsat komentář