Koníčky

Z rozhledny na rozhlednu (II.): Bílá hora, první vlaštovka mezi vysílači

Když jsme začali naše putování po nejzajímavějších rozhlednách Česka na Štramberské trúbě, upozornili jsme na to, že u nás existuje zřejmě nejširší síť těchto staveb na světě. Ta je tak hustá, že opravdu vidíte z jedné rozhledny na druhou. Kdo tedy vystoupal až nahoru na Trúbu, určitě uviděl z ochozu další zajímavou dominantu na nedaleké Bílé hoře u Kopřivnice.

S rozvojem mobilních sítí a digitalizací televizního vysílání vyrostl nějaký ten stožár či vysílací věž snad na každém návrší. Jedno takové zařízení mělo být postaveno také na Bílé hoře na rozmezí štramberské a kopřivnické oblasti. Mobilní operátoři se v tomto případě vzácně dohodli a dali tak v roce 2000 vzniknout unikátní víceúčelové věži, která se záhy stala velkou turistickou atrakcí.
Rozhledna, která tu vznikla, je vysoká 43 metrů, vlastní vyhlídková věž je potom ve výšce 26 metrů. Je unikátní svým vzhledem, který navrhl architekt Milan Šmíd jako spirálu života DNA. Díky tomu se stala opravdu nezaměnitelnou. Jde o jednu z prvních vlaštovek, jak dát většinou nevzhledným technickým zařízením slušivý kabát a také další účel. Postupně se staví další, takže milovníci rozhleden se mají na co těšit.
Vyhlídka z věže je velkolepá, za pěkného počasí uvidíte vrcholky Beskyd i Jeseníků a dohlédnete až do Ostravy. Rozhledna je otevřena s výjimkou pondělků od 1. května až do října, za vstupné zaplatíte 25 korun (děti 15 Kč).
Zdroj: www.koprivnice.cz


Rozhledna na Bílé hoře je skutečně nadohled od slavné Štramberské trúby.

Komentáře