Zahrada

Zahrada v zimě: Bez sněhu je nahá, je třeba ji hlídat

Letošní zima odpočívající zahradě příliš nesvědčí. Sněhovou peřinu pro klidný spánek prostě potřebuje a chybí-li, je vlastně nahá. O to víc musíme hlídat, zda se neděje něco, co by jí mohlo ublížit.

Přidat na Seznam.cz

Zkontrolujte proto zahradu alespoň jednou týdně. Pamatujte na to, že stále zelené okrasné rostliny, jako jsou túje, buxusy a další, je třeba ve dnech, kdy nemrzne, zalévat.
Hlídat je třeba také skalky a trvalkové záhonky. Pokud jste tak už neudělali, zakryjte choulostivé skalničky i trvalky chvojím a dohlédněte, aby je vítr neodvál.
Pozor také na velmi slunečné dny. Choulostivé a exotické rostliny se vyplatí zastínit, aby se předčasně neprobudily. Sluneční svit je jen zdánlivě slabý a střídání tepla a mrazu se může stát pro ně smrtelné.

Využijte čas a odstraňte zdroje nákazy

V době, kdy na zahradě není sníh, můžete začít s prořezem uschlých a napadených větví. Z ovocných stromů také otrhejte uschlé plody, při oteplení by se mohly stát zdrojem nákazy. Nezapomeňte také na skalku a pravidelně z ní odstraňujte naváté listí. Skalničky nechrání, ale dusí, nehledě na to, že tlející listy mohou také způsobit nákazu.

Co s trávníkem? Nebojte se ho i v zimě posekat!

Sice nás může těšit, že hrozba sněžné plísně je zatím minimální, přesto ani trávníku chybějící sněhová pokrývka nedělá moc dobře. Dávejte pozor, abyste na něj nevstupovali v době, kdy je přemrzlý nebo naopak rozmáčený. Poškodíte ho a na jaře byste si přidali práci s jeho obnovou.
Právě trávník je ale také tak trochu nezmar: Po sérii poměrně teplých dní může začít znovu růst zvláště na místech, kde jste ho na podzim zakládali nebo dosévali. Co s tím? Nebojte se vytáhnout sekačku a pažit zkraťte. pokud ještě přijde sníh, bude se mu pod ním lépe dýchat.

Fotogalerie
2 fotografie

Komentáře