Mazlíčci

Zakrslý králík jako přítulný společník

Co byste měli vědět, než svým dětem zakrslého králíka pořídíte domů? Při dodržení jednoduchých zásad není jeho chov nijak náročný. Pamatujte ale, že ani nenáročný králíček není pro dítě hračka, ale především zodpovědnost.

Pokud si ho domů přivezete v šesti až osmi týdnech a pečujete o něj odmalička, stane se pro vás i vaše děti milým a přítulným společníkem. Nejspíše za vámi bude běhat, očichávat vás a sám si přicházet pro pomazlení a zábavu. Jde vlastně o formu králíka domácího – jen poněkud v miniaturních rozměrech. Standardně váží 1 až 1,5 kilogramu. Průměrně se dožívá pěti až osmi let, ve výjimečných případech vám může dělat skvělou společnost až deset let. V současnosti existuje velké množství plemen zakrslých králíků různého zbarvení. V České republice patří mezi uznaná hned sedm plemen: zakrslý hermelín, zakrslý barevný, zakrslý strakáč, zakrslý rex, zakrslý liščí, zakrslý saténový a zakrslý beran.

Ještě než si přivezete domů králičí mládě, pořiďte mu chovatelské zařízení. Při chování v bytě chovatelé doporučují ideálně 1 metr dlouhou klec, aby měl mazlíček dostatečný výběh. Klec by měla stát na suchém, prosvětleném a teplém místě, kde bude mít zvířátko pohodu a klid. Pozor na průvan, aby králíček nenastydl. Až ji budete vybavovat, nezapomeňte, že nejdůležitější jsou mističky na vodu, granulky a samozřejmě také toaletka, do níž dáte dřevěné peletky.

Více o zakrslých králících i dalších mazlíčcích naleznete na webu:

Komentáře