HOBBYMANIE(5)

Černá sapota, čokoláda, po které se netloustne. A vyroste vám i v obýváku

Černá sapota má svůj původ v Mexiku. Rychle se ale rozšířila v tropech celého světa a například v Austrálii je v posledních letech šlágrem. Tmavohnědá dužina jejích plodů totiž nejenom jako čokoláda vypadá, ale dokonce tak i chutná! Na rozdíl od ní má ale podstatně méně kalorií, takže mlsouni nemusí mít obavy, že by nabrali kila navíc.

Sklizeň čokolády? Chce to trpělivost…

Tento výjimečně vypadající solitér budou určitě obdivovat všechny návštěvy. Má až 30 cm dlouhé lesklé listy, kvete většinou na jaře nebo začátkem léta. Lahodně chutnající ovoce je u této rostliny bonusem navíc. Plody, připomínající zelená rajčata, zrají až 1 rok. Nejprve jsou světle zelené, později žlutozelené. Dužina mění barvu z bílé až po čokoládově hnědou, uzrálou charakterizuje krémovitá konzistence.

Jak „čokoládovník” pěstovat?

Podle Josefa Matějky, který se pěstováním exotických tropických rostlin dlouhá léta zabývá, nevyžaduje tato sapota překvapivě žádnou zvláštní péči, budete se o ni starat jako o každou jinou pokojovku. Vyhovuje jí propustná, výživná půda s neutrálním ph.
„Umístit ji můžete klidně na jižní expozici, ale nedávejte ji nad topení. Vyplatí se najít jí v bytě nejsvětlejší a nejchladnější místo,“ radí. Tato tomela je velmi citlivá na výkyvy teploty a její výrazný pokles. „Nedoporučujeme ji ani letnit, neosvědčilo se to,“ upozorňuje Josef Matějka.

Kde černou sapotu pořídit?

Některou ze 4 odrůd, které jsou aklimatizované na naše podmínky, si také můžete objednat  u pěstitele Josefa Matějky z Vykáně u Prahy. Od něj získáte už vzrostlé, roubované rostliny, které budou plodit následující rok.

Napsat komentář