HOBBYMANIE(5)

Odbornice radí: Můžeme mlsat zmrzlinu a zároveň hubnout do plavek? Máme recept na dietní!

Horko letních dní svádí k osvěžení zmrzlinou nebo nanukem. Nabídka je dnes velice široká, ale všeobecně je známé, že štíhlé linii moc neprospívají. I když výjimky se najdou i zde! „Známkou tzv. zdravé zmrzliny, u které se nemusíte bát, že při občasné konzumaci přiberete nadbytečná kila, je tvarohový základ nebo poctivá ovocná dřeň s obsahem ovoce alespoň 60 %.
Oba typy totiž obsahují minimum tuku a přidaného cukru,“ radí RNDr. Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl a pokračuje: „ Naopak velkým rizikem pro správnou výživu u zmrzlých pochoutek jsou palmové nebo palmojádrové oleje. Pokud toto složení najdete na etiketě vámi vybrané zmrzliny či nanuku, určitě je nekupujte! Jedná se totiž o velmi nezdravé rostlinné tuky, které se do mražených pochoutek přidávají, aby lépe držely tvar. Ale naší postavě a zdraví rozhodně neprospívají.“

TIP PRO ŠTÍHLOU LINII:
Tvarohovou zmrzlinu, navíc pokud je domácí, můžete čas od času zařadit i do dietního jídelníčku. Ovšem POZOR! Nepřidávejte ji navíc k stávajícím pěti jídlům, ale dejte si jí raději jako dopolední nebo odpolední svačinku.
RNDr. Lucie Svobodová, poradenské centrum Lucie – Centrum zdraví

V rámci zmražených pochoutek si dejte pozor i na čokoládové polevy. Vybírejte takové, které neobsahují ztužené, tzv. hydrogenované rostlinné tuky. „Průmyslově ztužené tuky mají prokázaný negativní vliv na naše zdraví, zejména pak na cévy, a proto rozhodně do zdravého jídelníčku nepatří,“ doplňuje Lucie Svobodová.

A jak si stojí točená zmrzlina?

Pokud řešíte štíhlou linii nebo správný přístup ke svému stravování, tak stánek s točenou zmrzlinou obejděte raději širokým obloukem. Vypadá sice lákavě, ale zmrzliny se většinou vyrábí z hotových směsí, takže vy nikdy nevíte, co vše je v ní ukryto.

Ne všechny na trhu dostupné zmrzliny jsou zdraví prospěšné,pokud se ale budete držet našich rad, vašemu zdravému mlsání nestojí nic v cestě. Tak do plavek a hurá k vodě!

RECEPT PRO KAŽDÉHO – Zdravá domácí zmrzlina

(tuto zmrzlinu mohou i děti a osoby, které jsou na bezlepkové dietě nebo nesmějí mléčnou bílkovinu)

Potřebujeme:

 • banány(množství zvolte podle počtu osob)
 • šťáva z citronu

Jak na to:

 1. Banány nakrájejte na kolečka a nechte přes noc zmrznout v mrazáku.
 2. Zmrzlé banány zakápněte citronovou šťávou a umixujete v mixéru. Vznikne tak hotový krémový základ pro jakoukoli zdravou zmrzlinu.
 3. Podle vlastní chuti a fantazie můžete přidat ještě další přísady:
  – čerstvé ovoce, například jahody
  – vanilkový lusk
  – mandlové máslonadrcené oříšky, aj.

Autorka: Lucie Svobodová
Foto: Centrum zdraví Lucie a Pixabay.com

Napsat komentář