HOBBYMANIE(5)

Z babiččiny zahrádky: Voňavá levandule pohladí po duši i po těle

Tahle všestranná bylina toho umí opravdu hodně. My ji většinou užíváme jako součást kosmetiky, ve středomořských zemích levanduli ale rádi přidávají také jako koření při přípravě ryb, grilovaných mas nebo do dušených pokrmů. Pokud to chcete doma v kuchyni také vyzkoušet, mějte na paměti, že má velmi silné aroma a nahořklou chuť, proto s tímto kořením šetřete.

Levandule nejen voní, ale umí i léčit!

Naše babičky používaly její kvítky jako přírodní deodorant, posloužila i coby prostředek proti molům v šatníku a repelent, odpuzující hmyz. Dobře také věděly, že je prospěšná i našemu zdraví.
Kvítky levandule najdeme i v polštářcích, které si dáváme večer pod hlavu pro dobré spaní. Tahle bylinka kromě jiného umí uklidňovat. Tiší bolesti hlavy, migrénu, tlumí pocity napětí a nervozity. Nu a zmírní také hysterický záchvat nebo mu předem zabrání.
Kromě již zmíněných účinků na náš nervový systém navíc působí levandulový čaj také při trávicích potížích – uleví při žaludeční nevolnosti, plynatosti i kolice. Tato bylina umí navíc léčit dýchací problémy, angínu i chřipku. To je jen několik důvodů, proč doma v truhlíku pěstovat levanduli. Jedním z těch dalších je i to, že krásně vypadá i voní…

Jak levanduli pěstovat?

Nejčastěji se pěstuje levandule lékařská, můžete ale vyzkoušet některý z mnoha desítek dalších druhů. Je to dřevitý keřík, dorůstající do výšky 60 cm.
Do květináče můžete zasít semena, zasadit řízek nebo koupenou sazenici. Vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Nepotřebuje příliš zalévat, ale pamatujte na to, že miluje sluníčko! Pokud chcete, aby se keřík zahustil, seřízněte na jaře výhonky, nikoliv dřevité větvičky!

Jak levanduli sklízet?

Pokud ji používáte také jako koření, můžete lístky otrhávat po cely rok. Květy se sklízejí podle druhu od června až do srpna, a to těsně před tím, než plně vykvetou. Můžete obrat květenství a sušit je na papíře nebo pergamenu, nebo ustříhat celé větvičky, jejichž svazečky zavěsíte. Usušené květy skladujte v hermeticky uzavřené nádobě.

Napsat komentář