Bazalka, dobromysl, kopr, pažitka, petrželka, estragon, meduňka… Kolik názvů bylinek, tolik originálních chutí do našich pokrmů v kuchyni. V únoru semínka vyberete a nakoupíte, v březnu je ideální čas na jejich vysévání.
Není nad to mít vše hezky po ruce, až se rozhodnete upéct rodině lahodné kuře na majoránce nebo uvařit dýňovou polévku s estragonem. Čerstvé bylinky totiž zvýrazní chuť jídel a posunou je o úroveň výš. Některé druhy mají navíc i léčivé účinky, třeba ve formě čajů či jako přídavek do populárních zeleninových smoothie. K užitku mohou být celou sezónu.
Stačí truhlík, vhodný substrát a kvalitní semena
Vypěstovat si bylinky doma na okně nebo na polici v kuchyni není skutečně žádná „vyšší dívčí“. Stačí si koupit stylový truhlík či pár květináčů, vhodný substrát, kvalitní semena a můžete se do toho pustit. V únoru nastává k založení bylinkové zahrádky plné vitamínů ideální čas. Semena nakoupíte v běžných drogeriích, supermarketech, zahradnictvích nebo ve specializovaných prodejnách. Vypěstovat si je doma může každý, sáček vyjde na 10 až 20 korun podle druhu bylinky. Kupte si také substrát na množení a výsev, který je chudý na živiny. Pro přesazování semenáčků si seženete substrát na dopěstování. Zakoupit se dá rovněž speciální substrát přímo na bylinky.
Kam s nimi: na okenní parapet do truhlíku
Pokud bydlíte v bytě nebo domku bez zahrádky, patrně vám nezbude nic jiného než se vrhnout do pokojového zahradničení. Pěstování bylinek za oknem je vděčná záležitost. Zjistěte si ale předtím, jak velké nároky na prostor ta která bylinka má. Třeba libeček nebo pelyněk vám nejspíš brzy bohatě přerostou rozměry truhlíku. K životu bylinky potřebují hlavně hodně světla a také teplo. Pozor však na průvan, aby se nenachladly. K oknům na jižní stranu bylinky umísťujte pouze v zimě. Na jaře a v létě je při intenzivním slunci raději zastiňte. Skla v oknech totiž fungují jako lupa. Ideální pro pěstování bylinek jsou proto východní a západní okna. Když je v létě mírně otevřete, udělá jim to dobře.
Důležitá rada: Zapomeňte na kovové nádoby
Vybíráte nádobu a nevíte, čím se řídit? Vyhněte se těm z kovových materiálů, zohledněte šířku parapetu a váš styl zařízení domácnosti. Bylinkám při sázení vytvořte drenážní vrstvu. Na dno nádoby vložte keramické střepy a do 2 cm je zasypte směsí štěrku a písku. Teprve poté navrstvíte zeminu. Nádoba se dá rovněž zaplnit pórovitým nasákavým keramzitem a teprve na něj umístit květináč s bylinkami. Voda, kterou nevstřebá, tak steče dolů a bez problémů ji zadrží spodní vrstva. Zabráníte tím uhnívání kořenů.
Méně je více: Bylinky nepřelévejte
Bylinková zahrádka vám sem tam odpustí i to, že ji zapomenete zalít. Řiďte se vždy teplotou a vlhkostí vzduchu a zalévejte až tehdy, je-li zemina suchá. Bylinkám s velkými listy dělá dobře rosení. Není vůbec potřeba je hnojit a už vůbec ne používat jakoukoli chemii. Pár kapek hnojiva přidejte jedině tehdy, když začnou listy žloutnout. Při sklizni nikdy neodstříhávejte hlavní výhony. Pokud vaši voňavou zásobárnu vitamínů napadnou mšice, stačí bylinky opláchnout vodou.
Autorka: Hana Raiskubová