Mlsání

Chutně a zdravě: Perníčky z žitné mouky

Blíží se Vánoce a vy máte pocit, že jste na nějaký druh cukroví zapomněli? Máte strach, že se váš stůl bude prohýbat jen pod kalorickými bombami? Zkuste perníčky z žitné mouky. Jsou zdravé, chutné a upečené za pár minut.

Na jejich přípravu nebudete potřebovat ani špetku cukru, neboť ho nahradíte medem. Pokud se rozhodnete zůstat u zcela „necukrové“ varianty, nemusíte je ani zdobit, stačí, když si vyhrajete při výběru vykrajovátek, jejichž tvary mají dnes desítky podob – od anděla, čerta, vánočního stromečku přes Santa Klause až po kočičky, pejsky či auta a mašinky.

Bojíte se, že perníčky pečené necelý týden před Štědrým dnem už nezměknou? Žádný strach! Když nebudou úplně dozlatova, nevadí, dají se pak totiž konzumovat téměř okamžitě. Stejnou recepturu s jinými vykrajovátky pak můžete zopakovat třeba na Velikonoce.

Co budeme potřebovat:

  • 250 g chlebové žitné mouky
  • 50 g rostlinného tuku na pečení (Hera máslová)
  • 3  lžíce medu
  • 3 – 4 lžíce mléka
  • 1 vejce do těsta, 1 vejce na potření
  • kypřící prášek do perníku

Jak na to:

V míse promícháme žitnou mouku s kypřícím práškem do perníku. Přidáme rozměklý tuk, med, vejce a mléko. Směs prohněteme a vypracujeme v těsto. Hotové vložíme do plastové krabičky nebo mikrotenového sáčku a dáme do lednice přes noc uležet. Následující den těsto rozválíme na pláty široké cca 5 mm a vykrajujeme. Dáváme na plech a potíráme rozšlehaným vajíčkem. Pečeme v troubě vyhřáté na cca 170 st. asi 15 minut. Dáme vychladit a poté schováme do krabice před všudypřítomnými mlsaly.

(vaf)

Fotogalerie
6 fotografií

Komentáře

Vložit komentář

Klikněte sem pro vložení komentáře